Maďarsko v minulosti vždy couvlo. Francouzský velvyslanec v Praze řekl něco, co Orbána nepotěší

28.07.2018 11:58

Francouzský velvyslanec v ČR Roland Galharague uvedl, jak se dívá na současný politický vývoj v Česku, kde devětadvacet let po revoluci vznikla poprvé vláda podporovaná komunisty. „V tuto chvíli mohu jen říci, že česká vládní politika týkající se Evropy zůstává konstruktivní, otevřená kompromisům a spíše proevropská,“ zmínil s tím, že aktuálně se zde euroskepticismu neobává.

Maďarsko v minulosti vždy couvlo. Francouzský velvyslanec v Praze řekl něco, co Orbána nepotěší
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharague
reklama
K příštím evropským volbám by chtěl bývalý Trumpův poradce Steve Bannon přistoupit s cílem sjednotit „populistické“ síly na starém kontinentu. Jak by měly reagovat státy jako takové, si velvyslanec není jistý. Stačí se podle něj podívat například na vnitropolitickou situaci ve Spojeném království, kde nyní vládne kvůli brexitu značný zmatek. „Kdyby něco podobného vyvolal pan Bannon uvnitř antievropských hnutí, byla by to pro Evropany nakonec dobrá zpráva,“ míní.
 
Pozornosti neuniklo ani řízení, které Evropská unie nyní vede s Maďarskem v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Evropská komise zahájila před několika dny řízení pro porušení smlouvy. „Musím ale konstatovat, že u všech případů, které s Maďarskem proběhly v minulosti, Maďarsko nakonec couvlo,“ uvedl velvyslanec s tím, že doufá, že se to bude opakovat i tentokrát. 
 
Od projevu prezidenta Macrona na Sorbonně, v němž představil návrhy na reformu Evropské unie, uplynul už téměř rok. V červnu dosáhl dohody s kancléřkou Merkelovou. „Z té schůzky vzešel dokument, který je velmi důležitý a do jisté míry i revoluční. Je v něm francouzsko-německá dohoda o společném rozpočtu eurozóny, ale i další závazky, jako je harmonizace v oblasti daní a obrany,“ upřesnil francouzský velvyslanec. 
 
Další scénář tedy aktuálně už probíhá. V červnu se s dokumentem seznámila Evropská rada a nyní by na všech otevřených otázkách měly státy pracovat. Počkat až na výsledek evropských voleb na jaře 2019 prý není potřeba. „Čekat na volby? Myslím, že ideou prezidenta je nečekat, řekl to i ve svém projevu v Cáchách,“ uzavřel velvyslanec s tím, že situace v Evropě vyžaduje odhodlanou a rychlou akci – luxus prokrastinace si prý nemůžeme dovolit.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…