Okamura a Josef Skála v Partii. Všechno zajímavé by se nám do titulku nevešlo, tak čtěte

12.11.2017 12:58

Jsou tři týdny po volbách a jednání o vládě váznou. Andrej Babiš skládá menšinový kabinet a má už prý většinu ze čtrnácti ministrů. Možnost podpory vlády nebo její toleranci zatím veřejně přislíbili pouze komunisté. Jaká je dnes pozice jednotlivých stran? V nedělní Partii byli hosty Terezie Kašparovské předseda SPD Tomio Okamura a místopředseda KSČM Josef Skála.

Okamura a Josef Skála v Partii. Všechno zajímavé by se nám do titulku nevešlo, tak čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima

Andrej Babiš se vyjádřil, že chce zdanit peněžitou část církevních restitucí. S tímto rozhodnutím je Josef Skála spokojený, jelikož tak vyhoví přání komunistů, kteří mají zdanění církevních náhrad jako podmínku pro podporu vlády hnutí ANO. Tomio Okamura zdanění restitucí požaduje také. „My jsme to prosazovali už na začátku, jsem rád, že je o tom Babiš ochotný diskutovat,“ dodal Okamura.

Jestli je strana SPD ale ochotna podpořit menšinový kabinet Babiše, to už se říct nedá. „My jsme Babišovi předložili pětadvacet programových bodů a on stejně vyhlásil menšinovou vládu,“ nepřestává se divit Okamura a dodává, že SPD podpoří pouze vládu, která bude plnit jejich program.

„Babiš s námi nechce vládnout, já se ho na to přímo ptal, řekl mi, že podle médií jsme populistická a extremistická strana,“ říká Okamura s tím, že sám Zeman prohlásil, že populistická nemůže být strana prosazující přímou demokracii. „Podle mě jde o nátlak z EU,“ míní předseda hnutí SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Skála dodává, že menšinovou vládu by toleroval, ale musela by také přistoupit na požadavky KSČM. „To je pak otázka, když Okamura tvrdí, že má Babiš zábrany kvůli EU, ale do toho se nechci pouštět a posuzovat,“ řekl. A zopakoval, že menšinová vláda bude možná východiskem z patové situace.

Postoje politických stran k předčasným volbám média často líčí jako jejich strašáka. I podle Skály by byly zoufalým krokem. „Víte, země potřebuje co nejdříve funkční vládu, hrozí nám finanční i ekonomická krize, to nemusí dopadnout dobře,“ varoval a podotkl, že podle něj se Babiš při sestavování vlády snažil, ale když mu většina stran řekla jasné ne, bude menšinová vláda nouzový projekt.

To ale Tomio Okamura razantně vyvrací. „Babiš se vůbec nesnažil. Na našem jednání jsme došli sotva k šestému bodu. Asi čeká na druhý pokus, až se jednání povede nanovo, tyhle strategie znám,“ řekl a poznamenal, že SPD z předčasných voleb strach nemá. Politici by se prý měli přestat hádat a házet si klacky pod nohy a měli by začít prosazovat své programy. „Zatím se jen hádají o postech a funkcích,“ uzavřel.

Jak se předseda hnutí ANO rozhodne, si nedovoluje Josef Skála odhadnout. „Možná sám neví, jakou strategii zvolí, možná ji má promyšlenou. Třeba první pokus bude menšinová vláda a pak zvolí opačnou taktiku,“ polemizuje. Podle Skály i pozice ledacos zmůže, když se spojí parlamentní a mimoparlamentní činnost.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a místopředseda ÚV KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci

Dvacátého listopadu začne ustavující schůze sněmovny. Josef Skála sdělil, že jako předsedu Poslanecké sněmovny Vondráčka z hnutí ANO určitě schvaluje. To ctí i strana SPD. „Na základě voleb by předsedu sněmovny měla mít vítězná strana,“ řekl Okamura.

Co se týká mandátového a imunitního výboru, shodli se Okamura se Skálou na tom, že nezáleží, kdo výbor povede, ale na poměru zastoupení při hlasování. „Většinu nesmí mít ANO,“ zdůrazňuje Okamura.

Devátého prosince se SPD rozhodne, koho podpoří v prezidentské volbě. „Podpoříme toho, kdo prosazuje přímou demokracii, kdo je pro zákaz přijímání migrantů, propagace islámu a kdo je patriot,“ dodal s tím, že ať zvolí sami voliči. Skála poznamenal, že KSČM podpoří toho, kdo si o podporu přijde říct, a s ním pak proberou i jeho vize.

Ožehavé téma posledních dnů je i zrušení podpory zákonodárců prezidentských kandidátů. „Lidé si mají získat podporu podpisy lidí, to je prvek přímé demokracie, nejsme pro vliv oligarchií,“ zdůraznil Okamura, kterému Skála přitakal s tím, že je opravdu nesmyslné, aby jeden zákonodárce podepisoval nominace několika kandidátů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …