Pan filantrop z USA. Kamarád Lipavského, který nám přiváží zákon

10.02.2022 7:50 | Kauza

Magnitského zákon, iniciativa Fialovy vlády, která má ukázat, jak navazujeme na etickou diplomacii Václava Havla. Jan Lipavský na jeho prosazení pracoval dávno předtím, než se stal ministrem. A jeho spojencem v tomto boji je americký miliardář a král ruské privatizace, kterého však Piráti nazývají jako „filantropa“. Dánská novinářka, která sledovala celé jeho podnikání v Moskvě, ale nabízí zcela jiný příběh. A rozporuje i heroickou historku o statečném whistleblowerovi Magnitském, na jehož památku je zákon pojmenován.

Pan filantrop z USA. Kamarád Lipavského, který nám přiváží zákon
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jan Lipavský po schůzce s prezidentem

„Do konce roku 2023, předložíme tomuto Parlamentu ke schválení zákon sankcionující hrubá porušení lidských práv, který je znám jako takzvaný Magnitského zákon. Jsme přesvědčeni, že půjde o jasný signál toho, co chce naše vláda prosazovat v zahraniční politice, a je to i přihlášení se konkrétním krokem k tomu, co jsme označili jako havlovskou tradici naší zahraniční politiky,“ oznámil premiér Petr Fiala, když představoval programové prohlášení své vlády.

Ne každý asi tuší, co tento zákon, pojmenovaný po ruském právníkovi, vlastně obsahuje. A ještě menší povědomí je o okolnostech, za kterých byl v USA za prezidenta Obamy prosazen a později přes Británii, Pobaltí a Kosovo přenesen do Evropy.

Zákon se jmenuje po Sergeji Magnitském, což byl ruský právník pracující pro americký investiční fond Hermitage Capital, jednoho z králů divokých ruských devadesátých let. Za fondem (a stejně tak za prosazením zákona) stál miliardář Bill Browder. Tento vnuk předsedy amerických komunistů a jeho ruské manželky v devadesátých letech přijel do Moskvy, skoupil akcie mnoha významných podniků včetně Gazpromu a ještě ruské podnikatele poučoval, jak se mají chovat eticky.

CELÝ PŘÍBĚH BILLA BROWDERA

Po nástupu Vladimíra Putina jej nejprve podporoval, ale pak se rozešli ve zlém. Po roztržce v roce 2005 investor Bowder bojoval o svůj ruský majetek přes mezinárodní lobbing a sdělovací prostředky, kde se vykresloval jako Putinův nepřítel a oběť.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

4:44 Stejná krev, ať ruská či americká. Ale bez řečí o „agresorech“ se to v Rokycanech neobešlo

Několik tisíc zájemců o vojenskou historii navštívilo Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, kde t…