Pane Babiši, co herečka Žilková a Pelikán, hubovala čtenářka kvůli uprchlíkům. A ministr financí jí to vysvětlil

15. 2. 2016 16:02

Z PROFILŮ Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš dnes odpovídal čtenářům na svém profilu na ParlamentníListy.cz. Ti mu vyjadřovali svou podporu, měli však pochybnosti o tom, zda Babišovo hnutí ANO 2011 zastává jednotný přístup k migrační krizi.

Pane Babiši, co herečka Žilková a Pelikán, hubovala čtenářka kvůli uprchlíkům. A ministr financí jí to vysvětlil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Čtenář pod přezdívkou „járemca“ se Babiše ptal na to, jak to vlastně má hnutí ANO s otázkou imigrace. „Nelíbí se mi, že každý říkáte něco jiného, potom jste do budoucna nevolitelní, protože člověk neví, co od vás čekat!“ vysvětloval. Kritizoval také vzdělávací projekt ministerstva školství o uprchlících. „A prosím vás, jak jste mohli dopustit, aby do školy měla jít ta propaganda, která má učit děti soucitu s uprchlíky, to je neskutečné svinstvo, ještě že jsme v rodině všichni vysokoškoláci, do školy, kde je propaganda, naše děti a vnoučata chodit nebudou!!!“

„Nechtěl jsem je nutit, aby říkali totéž co já. Nejsme žádná totalitní strana. Názorový pluralismus ostatně k liberální straně patří a já vždy oceňuji protinázor,“ napsal ministr financí a dodal, že ve straně si vše již vyříkali.

„Většina hnutí má jasný názor, a myslím, že ho mediálně reprezentuji já. Pro mě to není krize, která přišla a zase odejde. Je to zásadní boj o budoucnost Evropy, o její přežití,“ napsal Babiš a upřesnil, co se ANO snaží prosadit.

„Požadujeme:

– Stejnou schengenskou hranici, jako má Polsko a Slovensko s Ukrajinou a Maďarsko se Srbskem.
– Úplné zastavení přílivu uprchlíku a jejich selekci na uprchlíky prchající před válkou a na ekonomické migranty ještě na území Turecka.
– Hotspoty mimo Evropu, v Turecku.
– Centrální pohraniční stráž na schengenské vnější hranici s dostatečným počtem policistů a rozpočtem.
– Zapojení NATO do boje proti pašerákům migrantů.“

Posléze dodal, že „uprchlíci by měli zůstat v hotspotech v Turecku až do chvíle možného návratu do Sýrie“.

Vyjádřil se také k projektu ministerstva školství, který taktéž označil za propagandu, a dodal, že resort školství nemá na starost. „I já jsem se to dozvěděl až z médií a třeba na otázku TV Nova jsem pak řekl toto: ‚To vůbec nechápu, jak je to možné, že se toto v našich školách vyučuje. To je katastrofa a to by měli okamžitě stáhnout, protože to je samozřejmě strašení obyvatelstva a poplašná zpráva‘,“ připsal Babiš svoje dřívější vyjádření.

Paní Lucie Polanková chtěla po vicepremiérovi, aby jí vysvětlil, jak vlastně hnutí ANO funguje, když on o přijímání uprchlíků říká jednu věc, ale „p. Pelikán, Telička, Stropnický nebo herečka Žilková či Jourová“ něco jiného. „Mám to brát tak, že vás po volbách demokraticky přehlasují,“ ptala se.

Babiš odvětil, že v názorech hnutí ANO rozpory nejsou. „Ano, někteří moji kolegové nejsou vždy mediálně tak razantní, ale když jsme teď seděli všichni společně, shodli jsme se na všech základních postojích,“ vysvětlil a představil program hnutí.                                                                                                                                             

 1. Důsledné zajištění vnějších schengenských hranic, pro tyto účely vyčlenění veškerých potřebných kapacit na úrovni EU, nikoliv jednotlivých členských států. EU musí do vytvoření unijní pohraniční a pobřežní stráže okamžitě vytvořit komplexní kapacity rychlého nasazení.
  2. Zřízení hotspotů, mimo Evropu na území Turecka. V dnešní situaci je však už potřeba na hranicích Turecka a Sýrie spíše než hotspoty vytvořit centra pro uprchlíky, jejichž činnost bude zajištěna EU.
  3. Rozřazení v rámci hotspotů/center na skutečné uprchlíky a ekonomické migranty.
  4. Zajištění návratu přímo z uvedených center těch migrantů, kteří nesplňují kritéria uprchlíků nebo představují bezpečnostní riziko.
  5. Odmítání kvót a trvalých mechanismů přerozdělování migrantů a uprchlíků.
  6. Ilegální migrace se nesmí vyplácet.“

Poslední dotaz, na který Babiš odpověděl, se týkal neziskových organizací. Čtenář Vlaďa se totiž ptal: „Proč pořád ‚tečou‘ peníze do neziskovek? Země je zadlužená, tak to zastavte! Smlouva nesmlouva!“

Ministr financí vysvětlil, že neziskové organizace zastávají důležitou činnost. „Dobrý den, jsem přesvědčený o tom, že spousta neziskových organizací dělá v České republice dlouhodobě velmi dobrou a prospěšnou práci. Stát ani komerční společnosti by to buď nezvládly, nebo nechtěly dělat,“ napsal Babiš a dodal, že je však třeba mít kontrolu nad tím, zda neziskovky nezneužívají finance pro vlastní účely.

Problém pro rozpočet podle něj nepředstavují, ty jsou totiž jinde. „Nesmyslné a předražené nákupy v armádě přes prostředníky, to samé ve zdravotnictví, daňové úniky. Nikdo to tady v minulosti neřídil anebo řídil, ale jen pro svou kapsu. My jsme s tím skoncovali, spravujeme veřejné finance i náš dluh hospodárně a na výsledcích je to postupně vidět,“ vysvětlil Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…