Prima jede. Ostrůvek svobody v moři lží. Držte se! Diváci se postavili za svou televizi

16.02.2016 19:31

Českými médii otřásá kauza, která od minulého týdne provází zpravodajskou relaci FTV Prima. Ta zveřejnila reportáž o křesťanských uprchlících z Iráku, ve které se měl zpovídaný Iráčan údajně vyjádřit o poskytnutém ubytování jako o přemalovaném kravíně. A najednou se všichni začali vzájemně kritizovat a obhajovat. Prima, vládní iniciativa HateFree Culture, Nadační fond Generace 21 a mnozí další. A zatím na facebookovém profilu FTV Prima přibývají souhlasné reakce, které zpravodajství chválí za pravdu bez obalu.

Prima jede. Ostrůvek svobody v moři lží. Držte se! Diváci se postavili za svou televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima

Minulý čtvrtek odvysílala FTV Prima reportáž z Jihlavy, na které irácký uprchlík pan Batto tvrdí, že pokud by měl bydlet v přemalovaném kravíně, odjel by. Reportáž vyvolala vlnu kritiky ze strany Nadačního fondu Generace 21, který se o uprchlíky stará, ze strany veřejnosti i od vládní iniciativy HateFree Culture.

Ředitelka zpravodajství Jitka Obzinová si však za pravdivostí reportáže stojí, jak se již několikrát vyjádřila. Také dala ve zpravodajské relaci zveřejnit delší část onoho rozhovoru, ve kterém se pan Batto vyjádřil o kravíně. Dodala však, že nebude poskytovat hrubý záznam rozhovoru „cizí nadaci ke zkoumání“.

Reportér Primy Bohumil Roub uvedl, že na něj NF Generace 21 vyvíjela nátlak, aby reportáž neodvysílal. Na druhou stranu představitelé fondu tvrdí, že jsou části reportáže vytržené z kontextu a vyjádření pana Batta se netýkalo bytu, který mu byl v Jihlavě nabídnut.

K celé situaci pak sepsala vyjádření i iniciativa HateFree Culture, která si veřejně přístupné části rozhovoru nechala analyzovat nezávislými tlumočníky. Ti rámcově potvrdili správnost sdělení, akorát jej přeložili jinou formou. Jenže problém spočívá v tom, že reportáž byla zbavena kontextu.

HateFree se totiž podařilo získat vyjádření soudního tlumočníka Adama Homsiho, který pro Primu rozhovor překládal. Podle něj je totiž věta vytržena z kontextu, jelikož se netýkala současně nabízeného bydlení, a potvrdil i to, že si tlumočník „v podstatě trochu přidával od sebe“, což podle jeho slov televize věděla, jelikož jí to Homsi osobně řekl. FTV Prima přitom odmítá zveřejnit hrubý záznam rozhovoru i s otázkami reportéra, který by celou situaci mohl ukázat v novém světle.

A pod posledním vyjádřením na Facebooku Zprávy FTV Prima se strhla diskuse, která opět rozdělila národ na dva tábory. Jeden zpravodajství nevěří ani nos mezi očima, druhý je pak nekriticky blahořečí za jejich pravdomluvnost.

„Když je to teda v pohodě, proč nezveřejníte hrubý materiál z rozhovoru?“ ptal se Radim Novák, na což mu Zprávy FTV Prima odpověděly, že hrubý záznam byl již několikrát zveřejněn, ačkoliv lze dohledat pouze konkrétní reportáž či útržky zpravodajské relace, nikoli nesestříhanou verzi. „Jasně, dokonce celou půlminutu z několikaminutového rozhovoru, to fakt není hrubý materiál. Pokud vím, tak podezření z manipulace se týkají kontextu, což potvrdil i pan překladatel. Pokud máte čisté svědomí, proč nezveřejníte kompletní rozhovor i s otázkami redaktora?“ Jeho druhý dotaz však zůstal bez odpovědi stejně jako dotazy dalších na stejné téma.

„Děkuji za reportáže, ve kterých jdete proti mediálnímu proudu vyzdvihování fiktivních pozitivních vlivů tzv. uprchlické krize,“ napsal Karel Červenka s tím, že další reportáží by podle něj mohla být sonda do neziskového sektoru a jeho financování. „Děkuji, že se nebojíte nazývat věci pravým jménem.“

„Primo, nedej se, budeš to mít těžké, ale my všichni se zdravým rozumem stojíme za Tebou,“ psala Inka Elena Hromasová. Podobnými slovy podpory se nešetřilo i přes to, že se FTV Prima k situaci dále nevyjádřila. „Děkujeme a nenechte se zastrašit!“ „Jedině na Primu se dá koukat, ČT lže!! Děkujeme, Primo.“

„TV Prima, prosím, držte se rčení ‚bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku...‘. Myslím, vše jste víc než na 100 % vysvětlili, doložili, a jestliže se někdo vyjádří o nabízeném bydlení ‚vymalovaný kravín‘ ... je úplně jedno, zda to je, nebo není zveřejněné v celém souvisu... ať se seberou a táhnou, odkud přijeli, pokud s tím vyhrožuje v médiích, to je opět důkaz toho, že neměl důvod odcházet...!!!“ dodala paní Hromasová.

Jiní se jen chtějí dobrat toho, kde je vlastně pravda. „Taky se přimlouvám za zveřejnění celého hrubého materiálu. Gen21 jsem podporoval a tahle kauza se mě osobně velmi dotýká. Je zjevné, že buď vědomě lžete, nebo ti lidé, o kterých jsem věřil, že utíkají před válkou, nejsou takoví, za jaké jsem je považoval. Chci v tom mít jasno,“ napsal Daniel Palivec.

Ať už je pravda jakákoliv, vypadá to, že je to slovo proti slovu. Reportáží se však bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, jelikož podezření z manipulace tu stále je.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

20:11 Strach obchází německou veřejností. Bojí se zmínit o uprchlících, islámu či vlastenectví. Zde je to černé na bílém

Judith Bergmanová na stránkách konzervativního Gatestone Institute upozorňuje na průzkum, který ukaz…