Prodej bitevníků L-159 do Iráku končí nezdarem, píše server

22. 2. 2013 18:57

Plánovaný prodej českých bitevníků L-159 do Iráku, tak jak ho loni oznámilo ministerstvo obrany, končí nezdarem. Píše to dnes deník Insider, podle kterého konečná dohoda s blízkovýchodní zemí stále nebyla uzavřena a kontrakt se obě strany pokouší sjednat nanovo. Aero Vodochody prý zatím omezilo přípravy na výrobu 24 nových strojů na minimum.

Prodej bitevníků L-159 do Iráku končí nezdarem, píše server
Foto: Archiv
Popisek: Irák

"Dříve podepsaný kontrakt nenabyl účinnosti," řekl Insideru prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek, přestože podle dřívějších informací mělo být uzavření dohody spíše otázkou týdnů. Šimek zároveň dodal: "Lze předpokládat, že bude uzavřen nový." Alexandr Vondra, který stál v době oznámení zakázky v čele ministerstva obrany, je přesvědčen, že je zapotřebí trpělivosti. "Moje zkušenost z jednání s arabskými státy říká jedno: chce to trpělivost, trpělivost a ještě jednou trpělivost. Mají jiné pojetí času než my tady v Evropě," řekl deníku.

Jde o příliš náročnou zakázku?

O prodeji strojů obě země jednaly několik let, objem zakázky měl být zhruba 19,2 miliardy korun. Česko si od dodávky slibovalo, že výrazně podpoří zdejší letecký průmysl a vytvoří přes 700 pracovních míst.

Zatím však Aero podle Insideru výrobu strojů pro Irák nezahájilo. "Výroba letounů zatím neprobíhá, nicméně byly zahájeny některé přípravné činnosti pro znovuzahájení výroby jak v Aeru, tak u některých dodavatelů," uvedl ředitel Šimek, podle něhož se momentálně jedná o detailech obchodního a technického charakteru, zejména o vyzbrojení letounů.

Podle deníku se však spekuluje i o tom, že za vlažným přístupem k obchodu může vedle Iráku, jehož zájem nemusí prý být stoprocentní, i Aero, pro které může údajně jít o příliš náročnou zakázku, kvůli níž by se například měla stavět nová výrobní linka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

10:33 No tedy. Jaromír Soukup nejen zesměšnil Bakalu, ale ukázal obrázek... S hvězdičkou

Jaromír Soukup začal svůj pravidelný pořad Týden podle Jaromíra Soukupa netradičně. Místo obvyklého …