Rakouský ministr zahraničí navrhl reformu EU. Možná se inspiroval Trumpem

28. 2. 2017 21:48

Mladý rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz předestřel představu o významné reformě EU. Informuje o tom server rakouské agentury APA. Třicetiletý šéf rakouské diplomacie na jedné straně chce vnést do EU více demokracie a na straně druhé navrhuje významné zeštíhlení Evropské komise.

Rakouský ministr zahraničí navrhl reformu EU. Možná se inspiroval Trumpem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Kurz doufá, že Brexit pomůže otevřít dveře debatám, jak by se EU mohla proměnit. Rakousko bude Evropské unii předsedat ve druhé polovině roku 2018 a Kurz by reformy rád prodiskutoval.

„EU je příliš slabá v důležitých otázkách a dominuje v těch bezvýznamných,“ kritizoval Unii Kurz. Dokazuje to např. zavedení povinnosti vypsat alergeny u jednotlivých jídel v restauracích. Naproti tomu v otázce zajištění vlastní bezpečnosti se chová váhavě. V zahraniční politice a posílení vlastní bezpečnosti by EU měla být důraznější. Kurz ve svých úvahách počítá i s evropskými armádními skupinami, které by bylo možné nasadit v krizových oblastech.

Celý článek v němčině naleznete zde.

V ekonomické oblasti Kurz volá po deregulaci a racionalizaci procesů, které zde EU používá. V praxi by to znamenalo vrátit řadu pravomocí z bruselské úrovně zpět národním státům. Kurz se pravděpodobně inspiroval u nového prezidenta USA Donalda Trumpa, protože stejně jako nový šéf Bílého domu doporučuje, aby mohla být každá nová regulace přijata jen tehdy, když budou dvě regulace zrušeny.

Současně s tím navrhuje významné zeštíhlení Evropské komise – o třetinu členů, případně až o polovinu. Předseda Evropské komise, jímž je dnes Jean-Claude Juncker, by byl napříště volen přímo.  

Svůj plán chce Kurz projednat v Rakousku, aby země hovořila jednotným hlasem, a posléze své návrhy prodebatuje s ostatními členskými zeměmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Získali jsme tajně pořízený záznam z pražského magistrátu. Zle, pane Pospíšil, zle je. Jde o vás

11:54 Získali jsme tajně pořízený záznam z pražského magistrátu. Zle, pane Pospíšil, zle je. Jde o vás

Pražský magistrát je pýchou Pirátů. Poté, co přišli o své zástupce ve vedení městských částí Prahy 4…