Rakouský ministr zahraničí navrhl reformu EU. Možná se inspiroval Trumpem

28.02.2017 21:48

Mladý rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz předestřel představu o významné reformě EU. Informuje o tom server rakouské agentury APA. Třicetiletý šéf rakouské diplomacie na jedné straně chce vnést do EU více demokracie a na straně druhé navrhuje významné zeštíhlení Evropské komise.

Rakouský ministr zahraničí navrhl reformu EU. Možná se inspiroval Trumpem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka

Kurz doufá, že Brexit pomůže otevřít dveře debatám, jak by se EU mohla proměnit. Rakousko bude Evropské unii předsedat ve druhé polovině roku 2018 a Kurz by reformy rád prodiskutoval.

„EU je příliš slabá v důležitých otázkách a dominuje v těch bezvýznamných,“ kritizoval Unii Kurz. Dokazuje to např. zavedení povinnosti vypsat alergeny u jednotlivých jídel v restauracích. Naproti tomu v otázce zajištění vlastní bezpečnosti se chová váhavě. V zahraniční politice a posílení vlastní bezpečnosti by EU měla být důraznější. Kurz ve svých úvahách počítá i s evropskými armádními skupinami, které by bylo možné nasadit v krizových oblastech.

Celý článek v němčině naleznete zde.

V ekonomické oblasti Kurz volá po deregulaci a racionalizaci procesů, které zde EU používá. V praxi by to znamenalo vrátit řadu pravomocí z bruselské úrovně zpět národním státům. Kurz se pravděpodobně inspiroval u nového prezidenta USA Donalda Trumpa, protože stejně jako nový šéf Bílého domu doporučuje, aby mohla být každá nová regulace přijata jen tehdy, když budou dvě regulace zrušeny.

Současně s tím navrhuje významné zeštíhlení Evropské komise – o třetinu členů, případně až o polovinu. Předseda Evropské komise, jímž je dnes Jean-Claude Juncker, by byl napříště volen přímo.  

Svůj plán chce Kurz projednat v Rakousku, aby země hovořila jednotným hlasem, a posléze své návrhy prodebatuje s ostatními členskými zeměmi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…