Represe horší než za komunisty. Třídní boj, smrtící koktejl. Dnes se podporují lidé, kteří nic nepřinášejí. Přímo pod kancelářemi vládní strany jsme sledovali bouřlivý sněm Soukromníků

11. 6. 2017 6:29

REPORTÁŽ Za komunistů jsme věděli, v jaké režimu žijeme. Všichni jsme se moc těšili na změnu, ale represe jsou dnes ještě horší než tehdy. To řekl senátor Ivo Valenta na sněmu Strany soukromníků České republiky. Hodně se tam mluvilo o boji o přežití živnostníků, které vláda stále více dusí.

Represe horší než za komunisty. Třídní boj, smrtící koktejl. Dnes se podporují lidé, kteří nic nepřinášejí. Přímo pod kancelářemi vládní strany jsme sledovali bouřlivý sněm Soukromníků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Republikový sněm Strany soukromníků. Senátor Ivo Valenta a předseda Soukromníků Petr Bajer

„EET? Ano, bude hůř...“ Transparent s tímto nápisem stál na vchodových schodech do Kongresového centra Vavruška v Paláci Charitas na Karlově Náměstí v Praze, kde se často pořádají taneční. Nad sálem také sídlí KDU-ČSL. Nyní se tam ale konal republikový sněm Soukromníků, strany, která jde do voleb do Poslanecké sněmovny ve spolupráci s ODS. Tuzemská vláda to tam schytávala ze všech stran. „Pro Babiše jsou lidi jen materiál, roboti. Sobotka by živnostník být nemohl, umí jen žvanit,“ zaslechl reportér ParlamentníchListů.cz v kuloárech.

Bajer o agrolevičácích

„Nacházíme se ve velmi vážné době, kdy se na soukromníky valí ze strany agrolevicové vlády plno zákonů a nařízení, které výrazně ztěžují podnikání lidí, které hájíme. Zároveň dochází k postupné likvidaci svobod občanů, růstu byrokratického aparátu a růstu podpory těch, kteří neprodukují žádnou přidanou hodnotu,“ sdělil na úvod předseda Soukromníků Petr Bajer a pokračoval: „Z politiky se zároveň vytratila morálka. Vždyť v minulosti stačilo jakékoliv podezření a politik přestal být politikem. Stačilo několik kabelek, aby padla vláda. V současnosti aféry jako Čapí hnízdo, mnohé, až miliardové, nejasnosti či optimalizace finančních toků a dotační skandály jen posilují ty, kdo v nich figurují. Pod rouškou boje proti šedé ekonomice se někteří politici řídí heslem: zloději, chyťte zloděje.“

Podle něj může hrozit i povolební koalice hnutí ANO a KSČM a všem by mělo být jasné, co by následovalo. „Takže jsou pro nás tyto podzimní volby volbami existenčními. Jednání se Starosty a nezávislými jsme ukončili v okamžiku, kdy do nich vstoupila KDU-ČSL. V tomto paláci to zní obzvláště dobře. Povedlo se domluvit spolupráci s ODS. Je tak velmi reálné, že se díky tomuto spojenectví stanou Soukromníci parlamentní stranou a k našemu senátorovi Ivo Valentovi bude zvolen někdo další z našich řad do Poslanecké sněmovny,“ dodal.

Fiala proti byrokracii

Předseda ODS Petr Fiala začal statistikou, kterou prý načerpal z údajů Ministerstva průmyslu a obchodu. „Podíl malých a středních podniků na celkovém počtu zaměstnanců v podnikatelské sféře v Česku je téměř šedesát procent. Podíl na výkonech je padesát a na investicích šedesát procent. Na tom je jasně vidět, jak důležití jsou drobní a střední podnikatelé pro naši ekonomiku a hospodářství. Ale oni jsou důležití i pro kvalitu života. To, jak lidé žijí na malých městech a na vesnicích, záleží na tom, jaká jsou tam řemesla, služby, a co tam dělají živnostníci. Proto je neuvěřtitelný hazard s kvalitou našeho života, když vláda proti nim tak intenzivně bojuje,“ sdělil s tím, že Sobotkova vláda vede s živnostníky doslova třídní boj.

Nárůst státních zaměstnanců za poslední roky, jak sdělil šéf občanských demokratů, je víc než třicet tisíc a spousta z nich jsou noví úředníci. „A zlepšily se služby státu, zlepšila se starost o občany? Všichni by odpověděli, že o žádné změně k lepšímu neví. Podnikatelé by navíc řekli, že v součtu tráví celé týdny během roku obíháním úřadů, vyplňováním různých papírů, kontrolami zkontrolovaných věcí, a že míra svobody a podmínky pro podnikání se zhoršují každou chvíli. Jsme svědky koaličních sporů, hádek, cirkusu, divadla, které nevede k ničemu jinému, než k dalšímu znechucení lidí z politiky,“ doplnil mimo jiné.

Fotogalerie: - Sněm Soukromníků

Republikový sněm Strany soukromníků. Senátor Ivo V...
Republikový sněm Strany soukromníků. Bývalý místop...
Republikový sněm Strany soukromníků
Republikový sněm Strany soukromníků
Republikový sněm Strany soukromníků
Republikový sněm Strany soukromníků

Valenta o bývalém režimu

Na obrazovce byla odvysílána zdravice šéfa Starostů a nezávislých Petra Gazdíka. Naživo a natvrdo za STAN místopředsedkyně Věra Kovářová řekla: „Opravdu máme mnoho společného. Vy se snažíte hájit zájmy živnostníků, kterým tato vláda salámovou metodou plátek po plátku ztěžuje život a pohlíží na ně jako na podvodníky. Stačí si připomenout výrok jednoho bývalého ministra ČSSD, který neváhal označit všechny osoby samostatně výdělečně činné za parazity. My se snažíme, aby si stát uvědomil, že základem veřejné správy jsou obce a města. Tady narážíme na představy druhé silné vládní strany, že stát se má řídit jako firma a silnou rukou. Máme před sebou smrtící koktejl.“

Nezávislý senátor Ivo Valenta zvolený za Soukromníky se ohlédl za bývalým režimem, kdy pracoval v hotelu ve Slušovicích. „Za komunistů jsem měl tendence podnikat. Tenkrát jsme ale věděli, v jakém režimu žijeme. Nešlo to. Dnes žijeme v jiném, na který jsme se všichni těšili, ale represe jsou ještě horší než za toho komunisty,“ sdělil a dále pokračoval o protikuřáckém zákoně: „To je buzerace, kterou jsem ještě nikde nezažil. A navíc se kolem toho vytváří lež, že jsou taková omezení všude. Všude mají kuřácké kluby a tak dále. Je to lež ministra zdravotnictví Ludvíka, kterého když jen slyším, naskakuje mi husí kůže.“

Tragédie, úklady o život, anonymové

Nejlepší program pro Soukromníky a ODS je podle Valenty jednoduchý: „Nevytvářet žádné další regulační zákony a spíše vyřešit ty špatné, kterých je hodně.“ Předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky a místopředseda Soukromníků Bedřich Danda krátce poznamenal: „Před sedmadvaceti lety by mě nenapadlo, že budeme takhle bojovat o přežití. To je tragédie a můžeme se bránit jedině politickou cestou.“ Sněm následně zvolil prvním místopředsedou Ladislava Linka, s nímž přineseme rozhovor později.

Nový program strany vysvětloval bývalý místopředseda Jan Baránek s tím, že Soukromníci jsou stavovskou stranou a podle toho byl také dokument sepsán. Třeba je v něm nastíněna nutnost počítat důchody pro soukromníky jinak, než to je zvykem, anebo požadavek, aby na anonymní udání nebyl brán ohled, neboť nepatří do slušné společnosti. A tak dále a dále, program je velmi obsáhlý. Transparent přímo u východu hlásal: „EET je jako STB“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

6:40 Jezinky, pozor! Jiří Ovčáček vidí nové nebezpečí migrace

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček má za to, že se k životu probrala promigrační lobby, která se snaží oslab…