Rusové prý schválně bombardují nemocnice, školy a další civilní cíle. Sledují tím tento záměr

23.02.2016 9:28

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic ve svém aktuálním prohlášení uvádí, že se v Sýrii stávají civilisté denně terčem leteckých úderů. Ušetřeny prý často nejsou ani nemocnice. Spojené státy z těchto bezprecedentních útoků obviňují Rusko.

Rusové prý schválně bombardují nemocnice, školy a další civilní cíle. Sledují tím tento záměr
Foto: kremlin.ru
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin během letošní velké tiskové konference

Mezinárodní prezidentka organizace Lékaři bez hranic Joanne Liu považuje situaci v Sýrii za dlouhodobě neudržitelnou. Tvrdí dokonce, že se vzhledem k neustálým náletům na nemocnice obávají lidé vyhledat zde lékařské ošetření. Zatímco Liu ze zodpovědnosti za zabíjení civilistů nikoho konkrétního neobvinila, mnozí další ukazují prstem na Rusko. „Klidně bych se vsadil, že za některé z těchto náletů mohou Rusové,“ cituje Business Insider vyjádření vrchního velitele amerických vzdušných sil Charlese Browna.

Podobného názoru je také expert na Rusko z amerického think-tanku Wilson Center Michael Kofman, který je přesvědčen, že za útoky na nemocnice stojí Asadova armáda společně s ruskými jednotkami. „Rusové provádějí intenzivní bombardování a používají k tomu neřízené střely. Jde o bomby s mnohem nižší přesností, takže z logiky věci prostě zasáhnou i civilní cíle,“ říká Kofman. Mnozí odborníci podle Business Insider navíc poukazují na to, že bombardování civilních cílů není rozhodně pouhá náhoda, ale předem promyšlený záměr.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Rusové se od samého začátku soustřeďují na nemocnice a konvoje humanitární pomoci. Chtějí tak společně s Asadovou armádou zničit podzemní sítě, které pomáhají těmto oblastem v přežití. Vyhladovění a dlouhodobé obléhání samo o sobě k tomu, aby se povstalci vzdali, nestačí,“ tvrdí syrský expert Hassan Hassan z Tahrir Institution. Svůj názor přidává i bývalý poradce tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové Fred Hof. „To všechno je součástí ruské vojenské strategie, jejímž hlavním záměrem je odstranit všechny zainteresované strany konfliktu kromě Asada a Islámského státu.“

Hof je přesvědčen, že chtějí Rusové přinutit Spojené státy, aby akceptovaly Bašára Asada ve funkci syrského prezidenta. „Něco takového by však byla pro jakéhokoli dalšího amerického prezidenta mimořádně hořká pilulka. Nejsem si vůbec jistý, jak by Washington na něco takového reagoval,“ uvažuje Hof a dodává, že hlavním cílem Ruska v Sýrii je v každém případě posílit svoji pozici na Blízkém východě a potvrdit postavení Ruska jako světové velmoci. „Putin tím nyní říká světu, že Západ všude způsobil chaos a on nyní vše napraví. Pokud se mu podaří porazit povstalce a přinutit Západ přijmout Asada, bude to pro něj znamenat obrovský diplomatický triumf,“ říká Hof.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

17:56 Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda, kterou dn…