Senát podpořil odbory požadované omezení prodejní doby o svátcích

21.03.2013 21:25

ČSSD v Senátu prosadila v prvním kole projednávání odborářský návrh na zákaz prodeje o sedmi státních svátcích. Zákonem chce také omezit prodejní dobu o Štědrém dnu. ODS to označila za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody, neúspěšně navrhovala normu zamítnout. Návrh tak před dalším schvalováním projednají senátní výbory.

Senát podpořil odbory požadované omezení prodejní doby o svátcích
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu složilo slib 27 nových senátorů. Mezi novými například Tomio Okamura a Libor Michálek, staronovými Jaroslav kubera nebo Jiří Čunek

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále pak 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích - 25. a 26 prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeny nejdéle do 12:00. Za porušení zákazu by obchodníkům měla hrozit peněžitá sankce do jednoho milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun.

OutStreamVideoPlayer

"Sociální inženýrství v krystalické podobě" hřímá ODS

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních, vypočítával za předkladatele František Bublan (za ČSSD). Zákon podle něj vznikl po téměř rok trvajících konzultacích s pracovníky obchodu, jejich odborovými svazy, ale s některými provozovateli velkých obchodních řetězců.

"Volné dny budou nejenom pro zaměstnance dotčených obchodů, ale i pro ostatní obyvatelstvo příležitostí pro intenzivnější rodinný život, pro společné výlety, kulturní akce, sport a jiné aktivity," uvedl Bublan. Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera to ale označil za "sociální inženýrství v krystalické podobě" a navrhované pokuty za "likvidační" pro mnohé prodejce.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítl, že navrhované omezení je obvyklé v celé západní Evropě, zejména ve Skandinávii. "Tam kdyby někdo vystoupil jako tady kolega Kubera, tak by řekli, že spadl z jiného světa nebo že ho tady nechali Marťani," uvedl. Jiří Čunek (KDU-ČSL) poukázal na to, že v Rakousku se rozhodli v referendu, že obchody budou v neděli zavřeny.

Zákon už loni v listopadu představil Odborový svaz pracovníků obchodu. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku během vánočních či státních svátků žádný předpis nereguluje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…