Svědectví z kostelního masakru ve Francii: Sláva Islámskému státu, vousy a muslimská čapka

26.07.2016 11:05

Dva ozbrojení muži měli zajmout několik rukojmí v katolickém kostele v Saint-Etienne-du-Rouvray poblíž Rouenu na severu Francie. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Svědectví z kostelního masakru ve Francii: Sláva Islámskému státu, vousy a muslimská čapka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vesnický kostelík

Noži vyzbrojení útočníci vnikli podle dostupných zpráv kolem deváté do kostela zadními dveřmi a následně zajali několik rukojmí. Informace o jejich počtu se liší, čísla se pohybují v řádu jednotek. Mezi zadrženými měl být kněz, řádové sesty i návštěvníci kostela. 

Policisté, které přivolala jedna z řádových sester, jíž se podařilo z kostela utéci, již na místě provedli zásah; celá čtvrť je uzavřena. Mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že útočníci byli zneškodněni. Zprávy z místa hovoří o zastřelení.

Podle deníku Le Figaro si útok vyžádal jednu obět. Je jí stařičký kněz Jacques Hamel, kterému měli útočníci podříznout hrdlo. Agentuře Reuters to potvrdil policejní zdroj z místa činu. Podle agentury AFP má být další rukojmí v ohrožení života. Prozatím nepotvrzené informace mluví o tom, že má mít rovněž podříznuté hrdlo a že se má jednat o jednu z řádových sester.

Motiv pachatelů ani jejich identita zprvu nebyly známy. Le Figaro s odkazem na policejní zdroje uvádělo, že jeden z útočníků měl vousy a na hlavě muslimskou čapku fez. Další zprávy z místa hovořily o tom, že před vstupem do kostela měli útočníci provolávat „Daeš“ (Islámský stát, pozn. red.) či „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký, pozn. red.). Spekululovalo se o tom, že se jednalo o muslimy. K útoku se nakonec prostřednictvím své tiskové agentury přihlásil Islámský stát.

Zdroj ZDE a ZDE

Po jedné hodině dorazili dorazili na místo činu čelní francouzští představitelé ministr vnitra Bernard Cazenevue a prezident Francois Hollande. Francouzský prezident v prohlášení potvrdil příslušnost teroristů k Islámskému státu, jednu oběť a jednoho vážně zraněného. Podle Hollanda země čelí další zkoušce. Daeš dle něho Francii vyhlásil válku, kterou Francouzi dle svého prezidenta musí vést všemi dostupnými prostředky. Hollande v této souvislosti zdůraznil, že je ovšem třeba respektovat právo. „Budeme se bránit,“ vzkázal Hollande všem teroristům, kteří by chtěli rozdělit jeho zemi.

Odeslaný screenshot obrázekOdeslaný screenshot obrázek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

22:47 Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na…