Robejšek v úvodu svého komentáře na serveru Aktuálně.cz upozorňuje, že aktuálně kleslo euro na hodnotu 0,96 dolaru, což je nejnižší kurz od spuštění eura do finančního oběhu v roce 2002. „V roce 2008 euro posílilo až na 1,4721 dolaru. A od té doby to s ním jde z kopce,“ píše Robejšek s tím, že tento pád předvídal.
Na počátku plánu společné evropské měnové unie stáli francouzský prezident Giscard d’Estaing a německý kancléř Helmut Schmidt. Ti v 70. letech přišli s myšlenkou společné měny, která by urychlila sjednocení kontinentu a vytvořila z Evropy velmoc.
„Oba státníci vycházeli z ekonomicky správného předpokladu, že členové měnové unie musejí dělat solidní finanční politiku. Dotlačit je k tomu měla nezávislá centrální banka tím, že by tiskla jen takové množství bankovek, které by odpovídalo výkonnosti ekonomik. Všechny země by se pak rozvíjely srovnatelným tempem pod dohledem evropského ministra financí, který by koordinoval jejich rozpočty. Tento hlavní účetní EU měl být i prvním členem vznikající celoevropské vlády,“ vysvětluje Robejšek s tím, že nesolidně hospodařící země by byly ponechány svému osudu a brzy se musely poučit a začít spořit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma