„Pěkné výročí.“ Šídlo a další jásají nad koncem Varšavské smlouvy

01.07.2025 14:13 | Monitoring

Ministerstvo zahraničních věcí i Ministerstvo vnitra na X upozornili na 34. výročí od rozpuštění Varšavské smlouvy – vojenského paktu evropských zemí východního bloku, který vznikl v reakci na založení Severoatlantické aliance. Vojenský pakt na síti odsoudili i další politici a novináři.

„Pěkné výročí.“ Šídlo a další jásají nad koncem Varšavské smlouvy
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Při příležitosti tohoto výročí Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo archivní dokumenty, které zachycují klíčové okamžiky, které vedly k rozpadu Varšavské smlouvy.

Ministerstvo zahraničí též stručně shrnulo hlavní milníky paktu: jeho vznik, fungování i ukončení.

Varšavská smlouva byla založena 14. května 1955 ve Varšavě na základě Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Členy této smlouvy byly Sovětský svaz, Albánie, Bulharsko, Československo, Maďarsko, Německá demokratická republika, Polsko a Rumunsko. Přestože byla v roce 1985 prodloužena o dalších třicet let, postupný rozpad východního bloku vedl k jejímu zániku, informuje ministerstvo.

Dne 25. února 1991 byl na zasedání ministrů zahraničních věcí a obrany v Budapešti podepsán Protokol o ukončení platnosti vojenských dohod, čímž došlo ke zrušení vojenských orgánů a struktur smlouvy. O několik měsíců později, 1. července 1991, byl na posledním zasedání Politického poradního výboru v Černínském paláci v Praze podepsán Protokol o ukončení platnosti smlouvy za přítomnosti prezidenta Václava Havla. Formálně však dle informací ministerstva zahraničí Varšavská smlouva zanikla až po vydání poslední, ruské, ratifikační listiny ze dne 14. ledna 1993.

„Protokol o rozpuštění Varšavské smlouvy z 1. 7. 1991 patří k význačným dokumentům českých i světových dějin. Rozpuštění Varšavského paktu představovalo definitivní vymanění československého státu z bývalého východního bloku a současně bylo stvrzením likvidace blokového uspořádání světa z období studené války,“ připomnělo při příležitosti výročí i Ministerstvo vnitra.

„Pěkné výročí tu máme,“ vyjádřil se také novinář Jindřich Šídlo. „1. července 1991 byla v Praze slavnostně rozpuštěna Varšavská smlouva, vojenský pakt napadající – slovy Michaela Žantovského – výhradně své vlastní členy.“

Lidovecký místopředseda Poslanecké sněmovny, Jan Bartošek, odsoudil Varšavskou smlouvu jako útočný a zločinecký pakt totalitních režimů, který terorizoval vlastní obyvatelstvo a ohrožoval svobodný svět. Zároveň vyjádřil radost z toho, že se Česko ze „zločineckého paktu“ vyvázalo a dnes patří do svobodného světa.

„NATO – to je spojenectví, které udržuje náš stát v bezpečí,“ uvedl Bartošek.

Výročí na X oslavoval i bývalý ministr kultury Daniel Herman: „Další skvělý vojenský počin byl zánik Varšavské smlouvy. Zástupci šesti zemí v Praze podepsali 1. 7. 1991 ukončení její platnosti. Od roku 1955 využívala Moskva tento nástroj moci k udržení sovětské dominance v Evropě. Roku 1968 jsme pocítili její tvrdou ruku na vlastní kůži i my,“ napsal na X.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 110 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Proč, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseoptimista70 , 01.07.2025 16:08:38
nebylo rozpuštěno i NATO? (Na mainstremové kecy nejsem zvědav!)

|  11 |  0

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…