Při příležitosti tohoto výročí Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo archivní dokumenty, které zachycují klíčové okamžiky, které vedly k rozpadu Varšavské smlouvy.
Ministerstvo zahraničí též stručně shrnulo hlavní milníky paktu: jeho vznik, fungování i ukončení.
Před 34 lety, 1. července 1991, byla v Černínském paláci, sídle @mzvcr, oficiálně rozpuštěna Varšavská smlouva.
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) July 1, 2025
??Přinášíme vám unikátní dokumenty z Archivu @mzvcr, které zachycují klíčové okamžiky, které vedly k rozpadu tohoto vojenského paktu. pic.twitter.com/HVk4aXGLbH
Varšavská smlouva byla založena 14. května 1955 ve Varšavě na základě Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Členy této smlouvy byly Sovětský svaz, Albánie, Bulharsko, Československo, Maďarsko, Německá demokratická republika, Polsko a Rumunsko. Přestože byla v roce 1985 prodloužena o dalších třicet let, postupný rozpad východního bloku vedl k jejímu zániku, informuje ministerstvo.
Dne 25. února 1991 byl na zasedání ministrů zahraničních věcí a obrany v Budapešti podepsán Protokol o ukončení platnosti vojenských dohod, čímž došlo ke zrušení vojenských orgánů a struktur smlouvy. O několik měsíců později, 1. července 1991, byl na posledním zasedání Politického poradního výboru v Černínském paláci v Praze podepsán Protokol o ukončení platnosti smlouvy za přítomnosti prezidenta Václava Havla. Formálně však dle informací ministerstva zahraničí Varšavská smlouva zanikla až po vydání poslední, ruské, ratifikační listiny ze dne 14. ledna 1993.
2/4 Přestože byla Varšavská smlouva v květnu 1985 prodloužena o dalších 30 let, už 25. února 1991 byl na zasedání ministrů zahraničních věcí a obrany v Budapešti podepsán Protokol o ukončení platnosti vojenských dohod, čímž došlo ke zrušení jejích vojenských orgánů a struktur. pic.twitter.com/zGd0G12x35
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) July 1, 2025
4/4 Nicméně v platnost vstoupilo rozpuštění Varšavské smlouvy až po vydání poslední, ruské, ratifikační listiny dne 14. ledna 1993. pic.twitter.com/q0lB88kxaX
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) July 1, 2025
„Protokol o rozpuštění Varšavské smlouvy z 1. 7. 1991 patří k význačným dokumentům českých i světových dějin. Rozpuštění Varšavského paktu představovalo definitivní vymanění československého státu z bývalého východního bloku a současně bylo stvrzením likvidace blokového uspořádání světa z období studené války,“ připomnělo při příležitosti výročí i Ministerstvo vnitra.
Dnes je to 34 let, kdy konečně skončila noční můra o "přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci".
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 1, 2025
??? 1. 7. 1991 byla definitivně rozpuštěna Varšavská smlouva. Jako gestor archivnictví v ČR má @vnitro radost, že se Protokol o rozpuštění zařadil mezi #ArchivníKulturníPamátky. ??… pic.twitter.com/qXpHHBmLu8
„Pěkné výročí tu máme,“ vyjádřil se také novinář Jindřich Šídlo. „1. července 1991 byla v Praze slavnostně rozpuštěna Varšavská smlouva, vojenský pakt napadající – slovy Michaela Žantovského – výhradně své vlastní členy.“
Pěkné výročí tu máme.
— Jindřich Šídlo - NEW (@JindrichSidlo2) July 1, 2025
1. července 1991 byla v Praze slavnostně rozpuštěna Varšavská smlouva, vojenský pakt napadající - slovy @zantov - výhradně své vlastní členy.
Lidovecký místopředseda Poslanecké sněmovny, Jan Bartošek, odsoudil Varšavskou smlouvu jako útočný a zločinecký pakt totalitních režimů, který terorizoval vlastní obyvatelstvo a ohrožoval svobodný svět. Zároveň vyjádřil radost z toho, že se Česko ze „zločineckého paktu“ vyvázalo a dnes patří do svobodného světa.
„NATO – to je spojenectví, které udržuje náš stát v bezpečí,“ uvedl Bartošek.
Dnes skončila v roce 1991 Varšavská smlouva. Útočný pakt totalitních režimů, který terorizoval vlastní obyvatele a chystal se na válku se svobodným světem. Jsem rád, že jsme se vyvázali z tohoto zločineckého paktu a jsme součástí svobodného světa - @NATO - to je to spojenectví,…
— Jan Bartošek (@honzabartosek) July 1, 2025
Výročí na X oslavoval i bývalý ministr kultury Daniel Herman: „Další skvělý vojenský počin byl zánik Varšavské smlouvy. Zástupci šesti zemí v Praze podepsali 1. 7. 1991 ukončení její platnosti. Od roku 1955 využívala Moskva tento nástroj moci k udržení sovětské dominance v Evropě. Roku 1968 jsme pocítili její tvrdou ruku na vlastní kůži i my,“ napsal na X.
Další skvělý vojenský počin byl zánik Varšavské smlouvy. Zástupci šesti zemí v Praze podepsali 1. 7. 1991 ukončení její platnosti. Od r. 1955 využívala Moskva tento nástroj moci k udržení sovětské dominance v Evropě. R. 1968 jsme pocítili její tvrdou ruku na vlastní kůži i my. pic.twitter.com/1porIDpcaT
— Daniel Herman (@DanielDherman) June 30, 2025
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová