Tu máš, Zemane. A ještě, ještě, ještě... Noviny pokračují v kanonádě kvůli předávání vyznamenání, národ si rozesílá obrázek

30.10.2014 7:41

Čtvrteční ranní tisk se vrací k nejzajímavějším okamžikům medailového ceremoniálu na Pražském hradě, který proběhl v úterý večer. Hlavním „hrdinou“ je režisér Robert Sedláček, který ocenění přebíral ve fleecové mikině, ovšem hájen nezůstal ani sám prezident Zeman.

Tu máš, Zemane. A ještě, ještě, ještě... Noviny pokračují v kanonádě kvůli předávání vyznamenání, národ si rozesílá obrázek
Foto: Repro foto ČT
Popisek: Režisér Robert Sedláček přebírá medaili od prezidenta Zemana
reklama

Anketa

Vadí vám, že si režisér Robert Sedláček přišel převzít vyznamenání od Zemana v tričku a mikině?

86%
14%
hlasovalo: 8428 lidí

MF Dnes konstatuje, že režisér dokumentu o Miloši Zemanovi a známý filmař si pro státní vyznamenání přišel jako do hospody. Hlavní sólo měl v této kauze expert na etiketu a bývalý hradní mluvčí Ladislav Špaček, kterého vyzpovídalo hned několik českých deníků. Pro MF Dnes označil Sedláčkovo chování za bezbřehý exhibicionismus, a kdyby byl prý zaměstnancem Hradu, nemilosrdně by umělce poslal převléct, případně by mu zabránil ve vstupu.

A když hovořil s deníkem Blesk, povzdechl si Špaček, že Tomáš Garrigue Masaryk by byl zděšen. „Jde o hrubý pokles kultury a nebezpečný precedens. Myslím, že Hrad sám bude litovat. Bůhví, v čem budou chodit lidé příští rok,“ povzdechl si v bulváru. Ten jeho varování doplnil fotografií, na které Sedláček přebírá ocenění v minimalistických plavkách z filmu Borat. Obdobný obrázek, při kterém Zeman připíná metál samotnému "kazašskému reportéru" Boratovi, již začal kolovat po internetu.

Do dění kolem státních vyznamenání ovšem vstoupil ještě jeden filmový režisér. Jan Němec, oceněný v roce 2002 Václavem Havlem, na Hrad za doprovodu novinářů vrátil svou medaili Za zásluhy s vysvětlením, že odmítá politickou korupci, díky které dostali medaile Sedláček a Filip Renč, autor Zemanova předvolebního klipu. Režisér, který je (jak připomněl deník Blesk) vzdáleným příbuzným Václava Havla a kromě svých filmů proslul například tím, že v záchvatu žárlivosti střílel do oken své exmanželce Martě Kubišové, medaili vrátil s tím, že až bude vládnout „jiný hradní pán“, zase si pro ocenění přijde. Fotografii Němce s medailí před Pražským hradem přinesly kromě Blesku i Lidové noviny.

Ušetřen však nezůstal ani osobně Miloš Zeman. V MF Dnes se Vladimír Kučera vyjádřil textem Podkoní na Hradě, kde si postěžoval, že Zeman využívá popularity prezidentské funkce a udělal si z ní svůj královský trůn. Z oslavy státního svátku prý udělal svůj soukromý večírek a rozvíjí „poezii buranství“, díky které prý obohatil postavení hlavy státu o „tlačenku a slivovici“. Z prezidenta, který se prezentuje jako „král Ječmínek těch dole“, prý ve skutečnosti vyzařuje přesvědčení o vlastní nadřazenosti a opovržení všemi ostatními.

V Lidových novinách se zase zaskvěl komentátor Zbyněk Petráček, který se prezidenovi ironicky vysmál, že prý není pravda, že oceňuje své kamarády. Zeman totiž prý ve skutečnosti žádné kamarády nemá. A na závěr zalitoval, že Zeman nedokázal „zasklít“ Václava Havla a ocenit známého disidentského básníka Ivana „Magora“ Jirouse.

Redaktorka Jana Matyáčková si pak postěžovala, jak nedůstojně se na Hradě zacházelo s novináři při předávání medaile siru Nicolasi Wintonovi. Píšící novináře prý zahnali do úplně jiného sálu, než byl sir Nicolas dekorován, a ona si prý připadala jak ovce, jdoucí na popravu. „Pětadvacet novinářů rezignovaně usedá před velkou televizní obrazovku. Tak tady se můžete dívat, říká ochrankář tónem, jako když dětem pouští Večerníček,“ postěžovala si novinářka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

22:00 „Odporné.“ Jan Hrušínský málem praskl kvůli ČT. Hon na Zahradila. Ale ten odpověděl

Europoslanec Jan Zahradil reagoval na výlev, který k aktuálnímu dění kolem Rady České televize, ale …