Učitelka z Vídně o dětech přistěhovalců: Neumějí zacházet s nůžkami nebo lepidlem. Nemají ani jednu knihu, nikdy neviděly hlemýždě

07.06.2017 9:02

Zatímco v České republice se řeší v oblasti školství především inkluze, v Rakousku mají vzhledem k velkému počtu uprchlíků vážnější problémy. Mnohé z dětí nechodí do školy a ani doma s rodiči nemluví německy. Až třetina z nich není schopna naplnit svůj potenciál.

Učitelka z Vídně o dětech přistěhovalců: Neumějí zacházet s nůžkami nebo lepidlem. Nemají ani jednu knihu, nikdy neviděly hlemýždě
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Učitelka z vídeňské školy poskytla pod příslibem anonymity rozhovor rakouským médiím, ve kterém si stěžuje na nedostatky v rakouském školství. V Rakousku žije asi 8,6 milionu obyvatel, ale podle odhadů zde tvoří muslimové téměř deset procent. Mezi dětmi ve školkách a školách potom tvoří muslimští přistěhovalci ještě větší část. Mnohé z dětí nehovoří německy ani doma s rodiči, a jejich vyhlídky na studia a uplatnění se na pracovním trhu jsou tak mizivé.

O této problematice hovořila také zmíněná vídeňská učitelka pro televizi ORF. „Třetina studentů vůbec není schopna sledovat moji výuku, protože prostě nerozumí německy. Dalším problémem jsou neomluvené hodiny. Kdyby to bylo na mně, stanovila bych hranici počtu neomluvených hodin a po jejím překročení bych rodinám těchto dětí odebrala sociální podporu,“ navrhuje pedagožka, která si nepřála z profesních důvodů zveřejnit své jméno.

Jak konstatuje deník Kronen Zeitung, třída vídeňské učitelky v tomto ohledu není v zemi ojedinělá. „Podle nedávno uveřejněné zprávy celá třetina studentů a žáků nemůže naplnit svůj vzdělávací potenciál, protože jejich rodiče mají nízké vzdělání, nebo vůbec nehovoří německy,“ uvádí rakouský deník a cituje učitelka, která si rovněž stěžuje na nedostatečnou podporu ze strany sociálních pracovníků.

„Problematické nejsou jen děti z přistěhovaleckých rodin, ale děti, které se již narodily zde v Rakousku. A drtivá většina z nich pochází z tureckých rodin. Nejenom, že nehovoří německy, ale jejich rodiče se ani nesnaží, aby se to zlepšilo. A těm dětem často chybí i základní dovednosti. Některé ani neumějí zacházet z nůžkami nebo lepidlem. Mnohé z nich nemají ani jednu knihu, nikdy nehrály obyčejné školní hry a neviděly na vlastní oči ani obyčejného hlemýždě.“

V závěru rozhovoru zasadila nejmenovaná učitelka z Vídně stánímu školskému systému těžkou ránu, když radí rodičům, aby své ratolesti raději dali do soukromých škol. „Pokud jsou vaše děti nadané či aspoň ‚standardní‘ a chtějí se dál rozvíjet, raději je dejte na soukromé školy. Já osobně jim ve své třídě za současné situace, bohužel, nemohu nabídnou adekvátní výuku.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…