Úsvit plánuje vznik dobrovolných ochránců země. Spolupracuje při tom s vojenským expertem Kollerem

15. 2. 2016 16:32

VÍME PRVNÍ Ministr vnitra a Plzeňák Milan Chovanec (ČSSD) podle prohlášení Úsvitu odmítá návrh Bloku proti Islámu (BPI) a hnutí Úsvit na přijetí 3000 pohraničních policistů mimo jiné i proto, že je u nás prý málo lidí ochotných sloužit u policie.

Úsvit plánuje vznik dobrovolných ochránců země. Spolupracuje při tom s vojenským expertem Kollerem
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Blok proti islámu a Úsvit-NK na besedě v Teplicích.

Ve sněmovně k tématu uvedl: „A těch mladých, zdatných lidí, kteří jsou schopni udělat psychotesty a udělat test zdatnosti, v republice opravdu tolik nemáme. I kdybychom se dnes pokoušeli a získali peníze od ministra financí na další 3000 policistů, tak vám garantuji, že je prostě nenajdeme,“ sdělil šéf resortu vnitra.

Sekretář poslaneckého klubu Úsvitu Jan Zilvar společně s vojenským expertem BPI Martinem Kollerem založili nadační fond Stráž obrany státu (SOS), který má za cíl zmobilizovat síly mezi aktivními spoluobčany, kteří by chtěli policii s ochranou hranic pomoci.

„SOS by měla vzniknout analogicky k armádním aktivním zálohám, ale neměla by být podřízena armádě, ale policii,“ uvedl Koller. „Stráž obrany státu byl v letech 1936-9 speciálně zřízený sbor, který nejdříve posílil Finanční stráž a následně armádu při ochraně hranice naší vlasti. 312 příslušníků SOS, jimž se běžně říkalo Sosáci padlo v boji s různými hitlerovskými silami. V úctě k nim by pomocné síly policie měly i dnes mít název tohoto sboru. Když pan ministr vnitra není schopen přijmout 3000 policistů, dejme šanci aktivním spoluobčanům,“ řekl naší redakci Jan Zilvar a připomněl hrdé Chody, kteří již ve středověku byli královským privilegiem zbaveni roboty a chránili západní hranici Českých zemí s Bavorskem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…