V Plzni dnes začínají Slavnosti svobody. Letos jsou provázené kontroverzemi

05.05.2016 6:38

Nepřetržitým čtením jmen obětí holokaustu začínají dnes v Plzni Slavnosti svobody, jedny z největších oslav konce druhé světové války v zemi. Do 8. května čekají návštěvníky pietní akty, historické vojenské kempy, prezentace armády, koncerty, výstavy a setkání s americkými a belgickými veterány, kteří město před 71 lety osvobodili. Slavnosti město koncipuje hlavně jako poctu veteránům. Letos jich přijelo sedm z USA a šest z Belgie, dva jsou na slavnostech poprvé.

V Plzni dnes začínají Slavnosti svobody. Letos jsou provázené kontroverzemi
Foto: Jiří Hroza
Popisek: Vlajky před památníkem Díky, Ameriko v Plzni

Letos oslavy poznamenaly spory mezi některými pořadateli z klubů vojenské historie. Poprvé po více než dvaceti letech také nebude hlavní pietní akt 6. května u pomníku Díky, Ameriko! Kvůli nebezpečným trhlinám v žulových pylonech nechalo město pomník v dubnu odstranit, v budoucnu ho ale hodlá nahradit. Pietní akt tak bude u pomníku generála Pattona.

Dnes je na programu kromě vzpomínání na oběti holokaustu také položení květin u pomníků na náměstí Míru, na Chodském náměstí a v Husově ulici.

Slavnosti letos nebudou mít oficiální nedělní přehlídku po Klatovské třídě Convoy of Liberty. Několik klubů vojenské historie ale hodlá udělat vlastní konvoj několika desítek aut za plného provozu rušné třídy. Místo konvoje se uskuteční oficiální jízda Ride of Freedom, v níž povezou historické džípy válečné veterány městem. V původním plánu oslav měla být také hodinová historická bitva, její organizátor ji ale po sporech zrušil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane pražský primátore, během půl hodiny nám deset černochů nabízelo drogy a sex, co s tím děláte? Hřibova odpověď občana šokovala

12:34 Pane pražský primátore, během půl hodiny nám deset černochů nabízelo drogy a sex, co s tím děláte? Hřibova odpověď občana šokovala

Když se na kraji června letošního roku konal Rodinný den v pražské Stromovce, jeden z občanů počkal,…