VZP nechce proplácet sestry, které jen podávají léky

06.06.2012 23:02

Sestry, které domovech důchodců podávají pacientům léky, nedostávají už od ledna od Všeobecné zdravotní pojišťovny peníze. Přitom musí dohlížet na správné dávkování, načasování a podání léků. Pojišťovna chce ale proplácet jen případy, kdy je asistence sester nezbytná a podání léků zabere více než deset minut.

VZP nechce proplácet sestry, které jen podávají léky
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Šest léků třikrát týdně pro jednoho seniora – to je zatím bilance v domovech důchodců, informuje Česká televize. Běžná praxe sestry je taková, že lék pro každého pacienta zvlášť připaví, určí správnou dávku, lék vybalí a podá dotyčnému. "Bohužel u většiny těchto zařízení se to - troufnu si říct - začalo velmi zneužívat," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Podle něj má nárok na peníze pouze ta sestra, která asistuje těžce nemocnému člověku, který není schopný si lék vzít sám a podání léku zabere více, než deset minut.

Sestry se brání tím, že staří lidé často potřebují asistenci u podávání léku anebo u jeho dávkování. I kvůli tomu podaly dvě zdravotnická zařízení na pojišťovnu žalobu, další zatím jen píší stížnosti. S krokem VZP ale souhlasí ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se takto může uspořit až pět set milionů korun ročně. Domovy důchodců jsou ale takovým jednáním zaskočeny a říkají, že s jinými pojišťovnamy takový problém nemají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ane

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

10:15 A je zle: Matteo Salvini řekl jasné slovo o Rusku

Poněkud ve stínu setkání Donalda Trumpa s Vladimirem Putinem proběhla návštěva italského ministra vn…