Válka kebabáren. Turci a Kurdové v Plzni. Za kauzou „nápis proti Židům“ se odkrývá mnohem více

30.10.2023 17:02 | Reportáž

Do kebabu v plzeňských Kopeckého sadech si zajdou rádi pracovníci magistrátu města Plzně, kteří to mají jen pár kroků. A také omladina, zvláště ve večerních hodinách. Jen pár metrů odtud je vyhlášený podnik Sally Brown, kde se schází zajímavá společnost. Majitel kebabu, třicetiletý Turek, si vyvěsil na dveře protižidovský nápis podporující vedoucí představitele. Na to upozornili jak občané města, tak zástupci židovské obce. Věc byla předána policii a ta již majitele obvinila z hanobení rasy, národa. Je a bude tedy v Plzni klid?

Válka kebabáren. Turci a Kurdové v Plzni. Za kauzou „nápis proti Židům“ se odkrývá mnohem více
Foto: Václav Fiala
Popisek: Problematický Sultan Kebav nedaleko synagogy

Zhruba desetidenní „prohřešek“ může někomu připadat jako lapsus a zcela mimořádná okolnost, jenže…

Kurdové ostrouhali

Podívejme se nejdříve na historii kebabů a pizzerií v Plzni. Stánkový prodej a následně malé provozovny rychlého občerstvení, otevřené většinou od poledních nebo odpoledních hodin až do pozdního večera a někdy i půlnoci (dříve to bylo i do ranních hodin), zcela ovládli Turci. Z německých jatek, které jsou již v jiných než místních rukou a jež zpracovávají i maso halal způsobem, se vozí speciální naložené maso do většiny provozoven na západ od Prahy, ale i do severních Čech. Tím byli prakticky odrovnáni Kurdové, kteří na přelomu milénia začali s těmito službami, ale pak byli vypuzeni Turky mimo aglomeraci. Sám jsem byl tehdy u toho, jak magistrát z počátku měl zájem pomoci Kurdům se uchytit, ale jak šel čas, byli více a více upozaďováni, jako uprchlíkům jim nebyla dána patřičná pomoc, a tak opouštěli nedávno pronajaté provozovny. To byla doba, kdy tady řada Kurdů byla jako uprchlíci, s celými rodinami.

Ti se pak museli rozloučit s krajskou metropolí a přesouvali se do menších okresních měst, například do Klatov. Ale i tam na ně doléhal turecký byznys – ostatně jestliže jsou v německých jatkách strategičtí partneři (a to minimálně, spíše bych uvedl jako spolumajitele a více). Do různých provozoven se pak také pouštěli lidé z Balkánu, a to nejen z Kosova, ale také třeba z Bulharska anebo z bývalých států SNS, především z Arménie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…