Vedení pražské ODS vyzvalo TOP 09 k jednání o koalici

20.05.2013 14:18

Úzké vedení pražské ODS v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) vyzvalo v pondělí představitele TOP 09 k jednání ohledně budoucnosti koalice. Koaliční partneři se sejdou v úterý ráno. Primátor v pondělí po jednání grémia ODS novinářům řekl, že bude žádat vysvětlení výroku svého prvního náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09). Hudeček v neděli v České televizi řekl, že zvažuje vypovězení koaliční smlouvy. Podle Svobody není jasné, zda už tím TOP 09 smlouvu vypověděla či nikoli.

Vedení pražské ODS vyzvalo TOP 09 k jednání o koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

"My máme k dispozici dva názory náměstka Hudečka. Jeden z úterý, kdy říká, že pravicová koalice je pro něj jediná možná, a pak názor, který přednesl v Otázkách Václava Moravce, kde řekl, že koalici vypovídá," řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s tím, že neví, zda jde o názor TOP 09, nebo jednotlivce, tedy Hudečka. "V tuto chvíli jsem si dovolil požádat předsedu pražské TOP 09 Františka Laudáta, že bychom se zítra měli sejít jako vedení pražské TOP 09 a pražské ODS a začít o té otázce jednat," řekl primátor.

Cestou z krize je přerozdělení gescí v rámci rady

Pražská koalice ODS a TOP 09 se už dlouhou dobu potýká s vážnými problémy. Radní nejsou schopni najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku nebo tunelového komplexu Blanka. Několik týdnů kvůli tomu vedou smírčí řízení. Problematické je podle Hudečka také jednání o odkupu podílu Pražské plynárenské a Pražských služeb nebo některé otázky týkající se majetku města a reorganizace magistrátu.

Řešením by podle Hudečka mohlo být nové přerozdělení gescí v rámci rady. Mluví se především o rezortu dopravy, o který se nyní přetahuje primátor s radním pro dopravu Josefem Noskem (ODS). "Pro nové rozdělení gescí je třeba sepsat novou koaliční smlouvu, tomu ale musí zcela logicky předcházet ukončení stávající koaliční smlouvy," uvedl v tiskovém prohlášení Hudeček. Podle primátora se ale oficiální jednání o přerozdělení pravomocí ohledně dopravních záležitostí zatím neuskutečnilo.

Svoboda usiluje o zachování stávající koalice

Svoboda v pondělí znovu zopakoval, že usiluje o zachování stávající koalice. "I když to nebylo snadné a stálo to mnoho osobních obětí, tak jsem změnil koalici v Praze tak, aby vznikla pravicová koalice, která byla většinovým přáním Pražanů. Svůj názor jsem nezměnil, já předpokládám, že ho nezměnili ani Pražané, čili já si nedovedu představit žádnou jinou koalici než koalici pravicovou, a to je v tuto chvíli koalice ODS a TOP 09," řekl primátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…