Znalec řekl jasně: Potřebujete nový systém na výplatu dávek, tenhle je k ničemu

29.05.2013 20:20 | Zprávy
autor: čtk, mp

Ministerstvu práce se podle znaleckého posudku nevyplatí investovat do úprav nynějšího informačního systému pro výplatu dávek, s nímž má potíže. Jedinou cestou ke zlepšení situace je pořízení úplně nového systému. Ten prý má resort získat v tendru. Do té doby má s nynějším dodavatelem Fujitsu jen uzavřít provizorně nové smlouvy a snížit ceny. ČTK výsledky posudku přiblížil náměstek Petr Krůček (TOP 09).

Znalec řekl jasně: Potřebujete nový systém na výplatu dávek, tenhle je k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ludmila Müllerová

Nový informační systém používá ministerstvo práce od loňska. Nepořídilo ho v soutěži, připojilo se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions. Za výběrem stál někdejší náměstek tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) Vladimír Šiška. Toho policie obvinila z podplácení. Podle antimonopolního úřadu obě ministerstva porušila zákon o veřejných zakázkách. Zakázal proto technologie používat, a to pět měsíců poté, co jeho rozhodnutí začne být pravomocné.

Krizový scénář

"Stávající stav je nevyhovující, celková architektura technického řešení (systému) je rozsáhlá a komplikovaná. Technické porovnávání jednotlivých částí či použitých technologií je zavádějící či spíše nemožné," uvádí znalec. Podoba systému má podle něj vliv na provozní náklady a "zcela neodpovídá stávající situaci v oblasti elektronizace veřejných služeb".

Cestou ke zlepšení je prý veřejná soutěž na úplně nový systém. Tendr se chystá ministerstvo vyhlásit, a to za 1,4 miliardy korun. Nové technologie chce mít od roku 2015. "Znalec říká: V zásadě nemáte jinou možnost, než to přesoutěžit a postavit znovu. Cena se podle jeho odhadů liší v řádu desítek procent. Jestliže my jsme odhadli 1,4 miliardy, mohlo by to stát o 20, možná o 30 procent méně," řekl náměstek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Chat Control

Co je podle vás za tím, že EU na jeho uzákonění tak lpí? Sama tvrdíte, že vzdor proti zákonu je, ale nestačí to. Podle mě nás prostě chce EU sledovat za každou cenu, a to je alarmující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kde jste byli, když se tahala vlajka z...“ Němcové přišla pádná odpověď

18:20 „Kde jste byli, když se tahala vlajka z...“ Němcové přišla pádná odpověď

Chcete den vlajky, a přitom se k ní chováte jako k hadru. I to se mohl dozvědět Andrej Babiš letos 3…