Málokterý internetový fenomén získal v poslední době větší pozornost než bitcoin, tedy internetová platební síť a v této síti používaná tzv. kryptoměna. Jako hlavní výhody bitcoinu je uváděna decentralizace, nezávislost na státu či jiné autoritě, limitované množství bitcoinů, které je předem známo, a postupné uvolňování bitcoinů do oběhu, které je definováno ve zdrojovém kódu sítě.
Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo lidé podepsaní jako Satoshi Nakamoto, což je bez pochyby fiktivní postava. Celkové množství bitcoinů, které budou vytěženy, je 20 999 999,9769 a veškeré bitcoiny budou generovány v roce 2140, přičemž většina již do roku 2030.
Vzhledem k obecné nedůvěře v bankovní systém a ke stále větší ingerenci státu do soukromí, tedy i do bankovního tajemství občanů, není divu, že si bitciony získaly obrovskou popularitu a jejich cena roste tak, jako cena žádné jiné komodity.
Je očividné, že bitcoiny nejsou kryty žádnou reálnou hodnotou. Stejně tak ale nejsou kryty reálnou hodnotou ani tzv. fiat peníze, mezi které patří i česká koruna, EUR nebo americký dolar.
Směr hyperinflace
Hlavním problémem bitcoinů je však to, že má všechny atributy tzv. letadla, neboli pyramidy. Tak jako každé „letadlo“ vyžaduje stálý přísun nových vlastníků bitcoinů tak, aby se zvyšovala cena bitcoinu. Na rozdíl od klasického „letadla“ u bitcoinů neexistují jeho zakladatelé, kteří by přesvědčovali investory o výhodnosti nástupu do letadla, což je dáno právě decentralizací bitcoinu. To ale na podstatě věci nic nemění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV