Christopher Sims, Nositel Nobelovy ceny za ekonomii: Velká recese je za námi, připravme se na nové šoky

28.12.2015 10:21 | Zprávy

Úsporná opatření, na něž po vypuknutí finanční krize tlačila Evropská komise, byla příčinou prohloubení krize, tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2011 Christopher Sims.

Christopher Sims, Nositel Nobelovy ceny za ekonomii: Velká recese je za námi, připravme se na nové šoky
Foto: pixabay.com
Popisek: Růst ekonomiky - ilustrační foto

„Jsem o tom přesvědčen, přijde mi to naprosto zjevné, i když se o tom pořád vedou diskuse,“ říká profesora Sims z americké Princetonské univerzity v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Řečí peněz Českého rozhlasu Plus. Sims Nobelovu cenu získal v roce 2011 společně s Thomasem Sargentem za práci o tom, jak rozhodnutí vlád a centrálních bank ovlivňují makroekonomiku. Rozhovor proběhl na půdě pražského ekonomického institutu CERGE.


  • Vaše statistické modely se staly základem pro řadu běžně používaných makro-ekonomických modelů. Jak přesné ale tyto modely jsou, když vezmeme v úvahu například to, že prakticky nikdo nebyl schopen předpovědět finanční krizi?prof. Sims na CERGE-EI

Jediný způsob, jak zjistit, jak přesné jsou modely a jejich předpovědi, je porovnat je s jinými modely. Dobré statistické modelování musí pracovat s realistickým odhadem nejistot spojených s předpovídáním budoucnosti. Přínos metod, které jsem pomáhal vyvíjet, je právě v tom, že se snaží být maximálně realistické, možná spíše pesimistické, ve vztahu k tomu, jakou míru jistoty nám tyto modely mohou dát. Ale rozhodně platí, že ekonomové mají tendenci podceňovat nejistoty a přehlížet chyby. Což se opakovaně ukazuje u řady šoků a ekonomických krizí. Pokud jdou šoky a krize malé, tak to až tak nevadí. Lidé z praxe to vědí a tak mají sklony chyby opakovaně přehlížet. Jisté je, že nejistota nikdy neklesá k nule. Máme například za to, že velká recese je už za námi, a zdá se že opravdu ano, což ale neznamená, že nás nečekají nové velké šoky.

  • Když zmiňujete, že krize je – zdá se – za námi, myslíte tím u vás ve Spojených státech, nebo u nás v Evropě?

Za námi – ve smyslu velkých nepředvídatelných poruch systému. Ne za námi ve smyslu dopadů. Ty vidíme stále v mnoha zemích, včetně USA. Je naopak zklamáním vidět, jak pomalu se ekonomiky z problémů dostávají. Bohužel je to zotavování předvídatelně pomalé. Není to už jedno velké ekonomické překvapení, ale spíše pomalé absorbování malých překvapení…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…