Jan Campbell: Konference Putina v Moskvě a návštěva Medveděva v Číně

23.12.2015 15:40 | Zprávy

V doplnění interpretací a sugerování subjektivních hodnocení tiskové konference prezidenta Vladimira Putina některými analytiky a žurnalisty na lokální úrovni si dovoluji uvést několik faktů, které se nabízejí pro lepší pochopení obsahu interview a jeho souvislosti s děním ve světě.

Jan Campbell: Konference Putina v Moskvě a návštěva Medveděva v Číně
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Otázky žurnalistů ve své velké většině ukázaly úroveň žurnalistů, jejich zájem a vzdálenost od zájmů velké většiny ruské veřejnosti, kterou prý představují. Z tohoto důvodu mě novináři zklamali. O to více vzrostl můj respekt k prezidentu Putinovi. Co tím mám na mysli?

Putin jasně a konsistentně pokračoval v prezentaci své strategii rozhodování. Ta je založena na faktu, že Putin nikdy nerozhoduje pod tlakem a explicitně nesděluje, jak bude konat. V daném interview sdělil několik závažných skutečnosti, z nichž uvádím pouze tři.

Tou první skutečností je, že ruská veřejnost může v klidu přivítat Nový rok 2016. Je tomu proto, že Putin se i nadále bude řídit příslovím: Dvakrát měř, jednou řež. Toto přísloví je příznačné i pro čínskou kulturu a rok ohnivé opice. Evropští politici a lídři nemohou odpovědně a s jistotou udělat podobné prohlášení. Je tomu již proto, že během včerejšího EU summitu italský premiér Renzi požadoval „Zastavit německou dominanci“ a německá kancléřka Merkel vyjádřila ochotu ke kompromisu ve věci požadavků premiéra Camerona. Ten opět zářil studeným pragmatismem a vzorovou bezprincipiálností a tím si udržel naději na úspěšné vydírání a oslabení EU, které se tomu zatím brání. Při troše štěstí a tlaku z USA, které mají zájem mít svého trojského koně přímo u pramene, nic jiného neočekávám.

Tou druhou skutečností vyplývající z interview je zahraničně vojensko-politický aspekt. Jeho nosným prvkem je, že násilná změna vedení státu nebude RF tolerována, ani v Sýrii, ani jinde ve světě. Tento demokratický prvek se již dlouho neobjevuje ve slovníku diplomacie a politice USA, EU a členských států EU. Pomalu a jistě ale začínají USA a EU tento demokratický prvek integrovat do svých konání. Trváním prezidenta Putina na uvedeném principu bude bez pochyby i nadále ovlivňovat kvalitu rozporu mezi USA a Evropou, včetně vztahu EU k RF. EU, která již ztratila zájem o Ukrajinu a věnuje se novým hrozbám jako terorismus a přítok běženců si rychleji uvědomí nutnost spolupráce s Ruskem. Po začátku vojenské akce RF v Sýrii si nikdo v Evropě nepřeje konfrontaci s Ruskem. Výsledkem bude, a i to je obsaženo v odpovědi Putina na otázku týkající se Ukrajiny, že klíčové evropské vlády začnou hodnotit příměří na východě Ukrajiny a zahájení politického procesu v této zemi za dostatečné podmínky pro postupné obnovení vztahů s RF, nehledě na nespokojenost USA a některých jeho malých spojenců v EU. Výsledná koroze jednoty EU posune těžiště směrem k Moskvě, nikoli od ní. Nový prezident USA bude proto mít s EU, co dělat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…