Jan Čermák: Záblesk slunečních paprsků na zatažené čínské obloze

13.01.2016 14:10 | Zprávy

Ačkoliv je šanghajský akciový index dnes po ránu v nepatrném záporu a cena ropy po těžké nakládačce v tomto týdnu osciluje jen nad hranicí 30-ti dolarů za barel, tak aktuální sentiment na globálních trzích nevypadá již tak chmurně.

Jan Čermák: Záblesk slunečních paprsků na zatažené čínské obloze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Předně, Čína dnes po ránu zveřejnila statistiky zahraničního obchodu za loňský prosinec, které vypadají podstatně lépe, než se čekalo. Zatímco trh počítal s meziročním poklesem dolarové hodnoty exportů o 8 %, tak vývoz klesl jen o 1,4 %, přičemž důležitější importy padají rovněž pomaleji. Meziročně poklesly “jen” o 7,6 %, ale trh sázel na propad o 11,5 %. V juanovém vyjádření vypadají výše uvedené čísla ještě lépe, neboť exporty dokonce rostly o 2,3 %, zatímco importy poklesly o 4 %. To vše ukazuje na dvě věci: za prvé, čínský zahraniční obchod se mimo jiné i díky depreciaci juanu nevyvíjí tak zle, přičemž obchodní přebytek země se nafukuje. A za druhé, vývoj čínských dovozů (v dolarech), který zbytek globální ekonomiky zajímá především, není nakonec tak zlý. Tím spíše, že dolarové ceny komodit, které Čína vesměs dováží, padají velmi rychle.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Na kolik procent je podle vás pravděpodobná třetí světová?

Protože co jiného by znamenalo, kdyby se Západ dostal do války s Ruskem nebo Čínou a KLDR? Prosím, konkrétní odpověď, že je možné všechno jako odpověď neberu. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Nastává čas koncertu velmocí?

11:34 Jiří Paroubek: Nastává čas koncertu velmocí?

Je válka na Ukrajině u konce? Obnovují se normální vztahy mezi Amerikou a Ruskem? Bude Evropa násled…