V úterý totiž zástupci ruské a íránské strany podepsali dohodu o prodloužení a rozšíření dosavadní spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Ke dvěma blokům elektrárny v Búšéhru by měly přibýt nejméně další dva, ale potenciálně mohou Rusové v Íránu vybudovat celkem šest dalších bloků.
Pro Moskvu je to důležité vítězství ekonomické, politické i morální. V době, kdy jak Rusko, tak i Írán čelí izolaci ze strany západních zemí, podařilo se ruským vyjednavačům vytěžit z této situace velmi mnoho.
Zaprvé se Rusům podařilo ukázat, že si vystačí i bez spolupráce se Západem, i když je to hlavně v rovině symbolické, protože Írán ani Čína Rusku spolupráci se Západem nahradit nemohou. Platí to jistě v podobném smyslu i pro samotný Írán, který rovněž rád ukáže, že kráčí hrdě svou cestou, i když dlouhodobě je pro něj situace neúnosná.
Rusko též úterní dohodou získalo lukrativní zakázku a jeho výrobci dále posilují postavení vedoucí síly v oblasti civilní jaderné energetiky. Nejzajímavější je třetí dopad, totiž skutečnost, že Moskva získá obrovský vliv na Teherán.
Palivo do íránských reaktorů, které navrhnou a postaví Rusové, budou dodávat opět Rusové. To znamená, že Írán bude ještě více než dosud závislý na tom, jestli bude mít se svým partnerem na severu dlouhodobě dobré vztahy. Také vyhořelé palivo bude převáženo k dalšímu zpracování nebo uskladnění do Ruska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas