Buď, že se vydáte do sídla ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, abyste tam protestovali proti novinkám, které nová šéfka rezortu chystá. ( Je s podivem, jak každý nový šéf rezortu je zachvácen ideou, že vše, co před ním vyplodil jeho předchůdce, je naprostá kravina a nebetyčná blbost, a proto to musí od základů zbourat. Výsledkem je většinou další nebetyčná blbost, tu původní zdaleka převyšující. Ve školství se ta poslední nazývá inkluze – ale o ní a o její paní ministryni někdy jindy). Nebo zůstanete na pravém chodníku a po pár metrech začnete stoupat po schodech do chrámu, který nevynechá snad žádný zahraniční turista, a který navštíví i velká část domácích. Tento naprosto exkluzivní cíl tzv. chrámové turistiky se jmenuje kostel Pany Marie Vítězné, s přilehlým klášterem bosých karmelitánů. Sám kostel, i když jeho interiér je krásným příkladem vrcholného baroka, z větší části nedávno restaurovaný, není oním magnetem přitažlivosti. Ten se nalézá na středovém bočním oltáři vpravo. Je jím 48 cm vysoká dřevěná soška dopracovaná voskovou modeláží, znázorňující malé dítě s vladařskými atributy - korunkou, žezlem a říšským jablkem. Pražské Jezulátko (Jezulus Pragenses).
Tato soška dorazila do Prahy ze Španěl jako svatební dar Polyxeny z Lobkovic v roce 1603, když jí doprovázela pověst, že jí vlastnila kdysi snad i sv. Terezie od Ježíše. Polyxena jí po svém ovdovění věnovala v roce 1628 právě klášteru karmelitánů na Malé Straně. Tím se začala historie tohoto artefaktu, kterému mnozí přisuzují zázračnou moc. Se svými prosbami se na něj obracejí dodnes, ať už ho nazývají Prager Jesulein, Gesú Bambini di Praga (nepleťte si s Hrabalem ani s jedním pěveckým sborem), Infant Jesus of Prague. V tom babylonu jazyků, který se tiše nese chrámovou lodí, převládá španělština. Návštěvníci z iberijské oblasti či Jižní Ameriky, ho také někdy nazývají prostě El Niňo – Chlapeček. Nechci vám vnucovat, že tato soška, vždy elegantně oblečená do patřičné liturgické barvy, má onu zázračnou moc, která je jí připisována. Ale přednést jí svojí prosbu nemůže být na škodu. Co kdyby přece jenom …
El Niňo má také druhý význam. Označuje se tak jev, který pozorovali jihoameričtí rybáři ve vodách Tichého oceánu, kdy dochází k oslabení studeného Humboldtova proudu, což má za následek oteplení tamních vod. A protože se tak děje kolem vánoc, nazývali ho El Niňo Jesus – Ježíšek. Ta spojitost s názvem sošky na Malé Straně je už jasná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV