„Když se řekne chudoba, často si představujeme jen vyloučené lokality, a máme pocit, že to je něco, co se nás netýká. Míra chudoby v ČR vypadá ve statistikách v porovnání s ostatními státy EU více než pozitivně. V České republice ale přetrvávají různé formy chudoby, které se týkají významných skupin společnosti, zejména žen. Například chudí senioři a seniorky, samoživitelky nebo lidé pečující o své blízké jsou všude kolem nás, jen jejich situaci často nevidíme,“ vysvětluje socioložka Kateřina Kňapová, proč se Alternativa 50+ rozhodla tématizovat právě tento problém.
„Vycházíme ze zkušeností naší poradny. Často k nám přicházejí lidé po padesátce, kteří třeba pět let pečovali o svou maminku nebo tatínka, opustili zaměstnání a teď zůstávají dlouhodobě bez práce,“ říká koordinátorka poradny Světlana Sokačová a dodává: „Péče je v české společnosti často chápána jako něco samozřejmého. Faktem však zůstává, že má celoživotní dopad na příjmy i životní úroveň zejména žen. Tyto dopady a jejich vyrovnávání nejsou ale v České republice zatím dostatečně řešeny.“
Kampaň v pěti vizuálech, které bude Alternativa 50+ postupně sdílet na svých facebookových stránkách, upozorňuje na ohrožení i reálnou chudobu některých skupin obyvatel. Zároveň však přináší návrhy možných opatření, jež by mohly pomoci tuto situaci zlepšit. Seniorky, senioři, samoživitelky i samoživitelé, lidé, kteří pečují o své blízké, pociťují často znevýhodnění v osobním životě i v práci, mají nízké platy nebo penze. Nedostává se jim financí na důstojné bydlení, na léky, kvalitní potraviny nebo kroužky pro děti. Ke zlepšení jejich situace přitom může přispět i to, že budou tyto problémy více zviditelněny.
Webová stránka kampaně: http://alternativaplus.cz/kone
Sólo rodiče: Narůstající feminizace chudoby, chudoba dětí

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV