Co je zatím známo, je koncepce zabezpečení Ruska do roku 2020, o které mluvil 24.prosince v rozhovoru pro Rosijskuju gazetu tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev . Za největší nebezpečí pro Rusko, na které se strategie musí zaměřit, označil vojenské aktivity NATO. Měl na mysli rozmisťování globálního raketového systému obkličující celé Rusko, což podle něj narušuje rovnováhu celosvětové bezpečnosti. Zdůraznil, že to je důvod, proč Rusko musí věnovat pozornost především mobilizačním možnostem s využitím obrany samotnými občany. Mluvil o kontextu vojensko-politické a demografické situace související s životním prostředím, zejména nedostatkem vody. „Nová strategie je zaměřená na tyto a některá další rizika. Přitom nezměněné zůstávají vnitrostátní priority. V zájmu zachování vlastních zájmů reaguje Rusko prostřednictvím své zahraniční politiky, ale přitom vylučuje zahájení závodů ve zbrojení,“ uvedl Nikolaj Patrušev. Navíc dodal, že použití vojenské síly je krajní možností po vyčerpání politických, ekonomických a diplomatických prostředků. Za strategickou prioritu označil ekonomický růst. Mluvil o důležitosti diverzifikace ruské ekonomiky a změny její orientace z pouhého čerpání zdrojů na technologický rozvoj. Zvláštní roli přisoudil modernizaci vojensko-průmyslového komplexu.
Mapa základen NATO
V této souvislosti je důležité si všimnout dalšího rozhovoru ( ze dne 11.12.2015), a to agentury TASS s ředitelem odboru nešíření a kontroly zbraní Ruského ministerstva zahraničí M. I. Uljanovem. Mluvil rovněž o hrozbách USA, rozmisťování jejích raketových systémů, přestože se Američané smluvně zavázali nevracet se k praktikám „studené války“. „Ustanovení ze Smlouvy o mechanismu urovnání sporů nefunguje. Dříve jsme všechny nastalé problémy řešili v rámci zvláštní kont rolní komise, ale činnost komise byla ze stran y USA jednostranně zastavena v roce 2003. Zbyly pouze diplomatické kanály. Ty jsou využívány, ale zatím žádné výsledky výměny názorů nepřinesly,“ uvedl ředitel Uljanov.
V roce 1987 byla ve Washingtonu (Reagan- Gorbačov) podepsaná smlouva tzv. INF – o likvidaci raket středního kratšího doletu. Měly být z Evropy stařeny rakety s doletem 500 až 5 tisíc kilometrů a postupně je zlikvidovat. Na tuto smlouvu, která je stále v platnosti, upozornil Uljanov a přitom poukázal na snahu NATI rozmístit tento typ střel v Rumunsku.
Představy Západu
V reakci na snahy Ruska o novou bezpečnostní koncepci prohlásil bývalý britský velvyslanec v Rusku Andrew Wood, že všechny ruské návrhy jsou bezvýznamné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV