Petr Báča: Dospěje dnes OPEC k finální dohodě na omezení produkce ropy?

30. 11. 2016 11:19

Asi hlavní adept na “den roku” z pohledu trhu s ropou je tady. OPEC bude na dnešní vídeňské schůzce chtít stvrdit rámcovou dohodu z Alžíru a dohodnout se na koordinovaném omezení produkce ropy.

Petr Báča: Dospěje dnes OPEC k finální dohodě na omezení produkce ropy?
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Situace však rozhodně není jasná, což hezky ilustrují včerejší tweety portálu @zerohedge. Volně přeloženo: 14:51 - “Je hotovo: ÍRÁN PRODUKCI NESNÍŽÍ, ŘÍKÁ ZANGANEH” (ministr pro ropu Íránu). 14:55 - “A teď tohle: ALŽÍRSKÝ MINISTR ŘÍKÁ, ŽE JEDNÁNÍ SMĚŘUJÍ SPRÁVNÝM SMĚREM.” 15:00 - “SAÚDOVÉ ODMÍTNOU DOHODU, POKUD SE JÍ NEZÚČASTNÍ ÍRÁN A IRÁK.” 16:02 - “ÍRÁN NAVRHUJE, ABY SAÚDOVÉ SNÍŽILI PRODUKCI NA 9,5 MB/D" (miliónů barelů denně, tedy asi o 1 mb/d). Jak se v podobném zmatku vyznat, aneb co lze od dnešního jednání tedy čekat?

Reálné jsou oba extrémní scénáře. Finální dohoda na snížení produkce na v září v Alžíru avizovaných 32,5 - 33,0 mb/d i totální kolaps jednání à la Dauhá.

Úplné selhání by asi znamenalo - kromě ztráty důvěryhodnosti OPECu - i výrazný propad cen ropy, dost možná i pod 40 USD/barel. Vzhledem k negativním fundamentům a možnému souboji o tržní podíl by se navíc ceny mohly držet pro těžaře nepříjemně nízko i v následujících měsících. Jde proto asi o nejméně pravděpodobné vyústění rozhovorů.

Více pravděpodobné je snížení produkce na zmíněné úrovně. To by patrně znamenalo pro následující měsíce ceny ropy kolem 55-60 USD/barel. Ostré komentáře uvedené výše lze totiž vnímat i jako snahu vykolíkovat si prostor před samotným jednáním ministrů. Na ostatní producenty, jako například na Rusko, se evidentně nelze příliš spoléhat a klíčová tak bude ochota k ústupkům u tří hlavních aktérů, tj. Íránu, Iráku a Saúdské Arábie. Ekonomický pragmatismus dokázal i v minulosti překlenout nejednu ideovou propast.

Nejpravděpodobnější se však zdá být výsledek mezi oběma extrémy. Tím by byla dohoda na takových individuálních produkčních kvótách, které by znamenaly alespoň částečné odbourání přebytku na trhu s ropou. Kromě kvót by měl rozhodně zaznít i závazek vrátit se v případě potřeby k jednacímu stolu a omezit těžbu výrazněji. Druhá část dohody by kolem té první vytvořila tradiční a snad i dostatečně hustou mlhu, jež by mohla trh odradit od budování výraznějších sázek na pokles cen ropy, a to i přes přetrvávající tržní přebytek. Zároveň však platí, že samotné řeči bez činů asi tentokrát již nikoho neuspokojí. Pokud toto OPEC zvládne, tak by se mohly ceny ropy i v následujících měsících nadále držet v širším okolí 50 USD/barel.

Je patrné, že OPEC má dnes před sebou k rozlousknutí pořádný ořech. Lze čekat, že jednání budou dlouhá a složitá (začít by měla v 10 hodin a ač je konec avizovaný v 16 hodin, kdy má proběhnout tisková konference, tak jednání se mohou klidně protáhnout až do pozdního večera). Trhy přitom budou extrémně nervózní a cena ropy bude výrazně reagovat na jakékoliv známky toho, kterým směrem se rozhovory ubírají.

Autor je finanční analytik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…