V Albánii vítězí vládnoucí socialisté. Chtějí do EU

13.05.2025 23:03 | Monitoring

Albánie směřuje k pokračování vlády premiéra Ediho Ramy. Jeho Socialistická strana (PS) podle předběžných výsledků získala 52 % hlasů a míří k pohodlné většině v parlamentu. Opoziční Demokratická strana (PD), v jejímž čele stojí další veterán albánské politiky – exprezident a expremiér Sali Berisha, zaostává s 34 %. Pokud se výsledek potvrdí, Rama se stane premiérem počtvrté a výrazně si polepší oproti volbám v roce 2021, kdy PS podpořilo 48,7 % voličů.

V Albánii vítězí vládnoucí socialisté. Chtějí do EU
Foto: cestolino.cz
Popisek: Albánie

Albánský premiér Edi Rama se s největší pravděpodobností stane předsedou vlády i počtvrté. Podle předběžných výsledků po sečtení 94 % okrsků získala jeho Socialistická strana (PS) 52 % hlasů v nedělních parlamentních volbách. Opoziční Demokratická strana (PD) zatím dosáhla na 34 %.

Pokud se aktuální výsledky potvrdí, Rama si zajistí pohodlnou většinu pro sestavení nové vlády. V čele Albánie stojí od roku 2013. Podpora socialistů by zároveň znamenala zlepšení oproti posledním volbám z dubna 2021, kdy PS získala 48,67 % hlasů.

Na základě předběžných výsledků by socialisté mohli obsadit 82 ze 140 křesel v parlamentu. Demokraté by podle dosavadních čísel získali přibližně 51 mandátů. V minulém volebním období měla PS 74 zákonodárců a PD 59 poslanců.

Poslanci budou vykonávat zákonodárnou funkci ve čtyřletém období. Hlasovalo přibližně 3,7 milionu oprávněných voličů v Albánii i v zahraničí. Kvůli masové emigraci má země s 2,8 milionu obyvatel přibližně 3,7 milionu oprávněných voličů. Poprvé mohli volit a odevzdávat své hlasy poštou i Albánci v diaspoře, kterých je přibližně 191 tisíc.

„S výjimkou několika sporadických případů probíhal proces z větší části v souladu s pravidly a standardy,“ ujistil Ilirjan Celibashi, předseda ústřední volební komise.

Stane se Albánie členem EU?

Jedním z důležitých témat voleb bylo usilování o členství Albánie v Evropské unii, které podporuje pravděpodobný vítěz voleb. Socialistická strana tvrdí, že může dosáhnout členství v EU během pěti let. Opozice ve volební kampani slibovala zvyšování platů.

Šedesátiletý Rama, který loni v říjnu zahájil jednání o členství v EU, ve své kampani vyzdvihoval úspěchy v oblasti infrastruktury a reformy soudnictví. Jeho hlavní vyzyvatel, osmdesátiletý Sali Berisha, bývalý prezident a premiér, však tvrdil, že Albánie stále není na členství v EU připravena. Kampaň zahájil sloganem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který změnil na „Udělejme Albánii znovu velkou“, ale nakonec se ustálil na „Grandious Albania“. Na veřejnosti se objevoval s modrou baseballovou čepici s číslem 1, tedy s volebním číslem strany. Rama nosil černou čepici s číslem 5 Socialistické strany. Berisha po volbách prohlásil, že jeho kandidátka zvítězila ve všech tradičních středopravicových oblastech. „Nic se nemůže změnit. Lidé promluvili rozhodně,“ řekl politik.

Ekonomické problémy a korupce

Důležitým tématem kampaně byly obavy Albánie z ekonomického vývoje země. Socialisté tvrdí, že urychlí boom cestovního ruchu z 10 milionů turistů v roce 2024 na 30 milionů do roku 2030, a to diverzifikací destinací a rozšířením infrastrukturních projektů. Demokraté naopak zdůrazňovali, že špatná práce vlády donutila v uplynulém desetiletí opustit zemi více než milion Albánců.

Poté, co odevzdal svůj hlasovací lístek, Berisha vyzval Albánce, aby volili „za sebe, za své děti, za své důchody a platy, zaměstnání, podnikání, za svou farmu“. Obě strany učinily podobné sliby ohledně minimálních důchodů, průměrného měsíčního platu a minimální mzdy – vše o zhruba 20 % nebo více oproti současné úrovni. „Je to kampaň bez debaty a výsledky bez překvapení,“ soudí analytik Lutfi Dervishi. „Volby současnou scénou neotřesou – ani systémem, ani hlavními aktéry.“

Navzdory výraznému zlepšení v indexu korupce Transparency International – ze 116. místa v roce 2013 se Albánie v roce 2024 posunula na 80. místo – korupce zůstává Achillovou patou země a překážkou evropské integrace. Rozsáhlé reformy soudnictví, zahájené v roce 2016 s podporou EU a USA, vedly k vyšetřování a stíhání vysokých úředníků. Několik bývalých ministrů, starostů a vysoce postavených úředníků bylo uvězněno, zatímco další čelí probíhajícímu vyšetřování. Navzdory slibům o transparentnější správě věcí veřejných obě hlavní strany nominovaly kandidáty, kteří čelí obviněním z korupce. Sám Berisha byl obviněn z korupce a čeká na soud. Zatímco Ramovi socialisté si připisují zásluhy za reformované soudnictví, Berisha slíbil jeho rozpuštění a označil ho za nástroj selektivní spravedlnosti Ramovy vlády.

Důležitou roli v předvolební kampani sehrála sociální média. Rama pořádal denní živé přenosy na síti Facebook. Vláda zavedla 12měsíční zákaz TikToku s odvoláním na obavy z podněcování k online šikaně. Rama jako důvod uvedl smrt teenagera při rvačce spojené s konfliktem na TikToku a obavy ze sociálních médií propagujících násilí mezi mládeží. Opoziční strany tento krok odsoudily jako cenzuru.

Albánští voliči vybírali z 2046 kandidátů reprezentujících jedenáct politických uskupení včetně tří koalic. Letošní parlamentní volby monitorovalo více než 570 mezinárodních pozorovatelů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…