Radek Pokorný: Společná obrana národních zájmů proti Bruselu. Sobotka jako kůl ve visegrádském plotě

08.01.2016 20:14 | Zprávy

Radek Pokorný informuje o důležitém polsko-maďarském summitu, o kterém naše média urputně mlčí a přináší analýzu ústavního právníka Zdeňka Koudelky o skutečné podstatě kauzy polského ústavního soudu, která se stala záminkou k útokům na novou polskou vládu.

Radek Pokorný: Společná obrana národních zájmů proti Bruselu. Sobotka jako kůl ve visegrádském plotě
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Předseda polského Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński jednal na Tři krále s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Důležitá schůzka svolaná z iniciativy PiS trvala šest hodin. V horském penzionu v polské obci Niedzica u hranic se Slovenskem se současní lídři protibruselské evropské opozice mimo jiné radili, jak koordinovat společný postoj obou zemí k imigračnímu šílenství, které pod patronací Angely Merkelové drtí Evropu.

Česká média tuto extrémně důležitou schůzku samozřejmě důsledně bojkotovala, žádná z televizí o ní nepřinesla ani zmínku. Polsko je pro Brusel nyní klíčový problém, s nímž zatím ani netuší, jak si poradit. Po neúspěšných demonstracích na konci roku, zpackaném Varšavském "Majdanu“ (s nám tak známými rudými kartami) a stupňujících se výhrůžkách nové vládě, přehodnocuje berlínský Brusel s mezinárodními agenturami pro státní převraty (takzvané neziskovky, NGO) strategii a připravuje druhé kolo nátlaku na stále "drzejší" Polsko.

Společné zájmy  

Předmětem jednání mezi předsedy FIDEZS a PiS byla podle obou stran i konzultace o vzájemné spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, kde premiér Sobotka působí stále více jako pověstný kůl v plotě. Po zveřejnění jeho korespondence už alespoň tušíme rozměry jeho zrádcovské politiky, při níž doma předstírá odmítání migrantů, ale ve skutečnosti jedná ve shodě s Merkelovou.

Jeho "osamělost přespolního běžce" ještě zvýraznilo včerejší státnické prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica, který rezolutně odmítl nejen jakoukoliv podporu evropských fondů pro imigranty, ale také přijetí byť i jen minimálního počtu imigrantů na Slovensko - a to ani na základě dobrovolnosti. Není divu, že jednání Poláků s Maďary (kromě předsedů vládních stran se summitu zúčastnilo více než šedesát politiků z obou zemí) naše média bojkotovala.

Podle polských médií se projednával nejen společný postup koordinované obrany proti útokům Bruselu, ale také strategie v případě odchodu Velké Británie z EU. Viktor Orbán se setkal s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem jen den poté a podpořil některé reformy EU navrhované Brity, zejména ty, týkající se přesunu kompetencí z Bruselu zpět na úroveň národních států.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

15:49 Jiří Weigl: Utajená návštěva a neradostné vyhlídky

Pondělní glosa Jiřího Weigla