Tomáš Krystlík: Jak se nemá dělat žurnalistika

27.12.2015 17:40

Pochopitelně bude řeč o úrovni českého novinářství.

Tomáš Krystlík: Jak se nemá dělat žurnalistika
Foto: Youtube.com
Popisek: Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, autor množství článků a esejí, zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce

První příklad: Méně práce za více peněz. Kdo si pročte článek, nabyde zřejmě dojmu, že se z hlediska národovecko-marxleninského jedná o obzvláště odporný způsob zotročování české dělnické třídy germánskými cizáky.

Ale nechme žerty stranou. Z článku neplyne, proč tak Bosch Diesel Jihlava činí. V připojeném videospotu se eufemisticky říká, že stoupají nároky na dělníky, z nichž starší nejsou nebo nebudou schopni jim dostát. Na smysluplnější vysvětlení zřejmě znalosti redaktorů ČT nestačí. Tedy pusťme se do něho. Firma byla postavena jako mnohé firmy v Německu před nutnost redukovat počet zaměstnanců, aby se snížily náklady. Ty se firmě v Jihlavě sníží nejpozději do tří let, kdy poslední dělník zahrnutý ode dneška do programu odejde do důchodu. Jejich poloviční pracovní pensum se rozdělí mezi stávající osazenstvo. Je to nenásilné, hlavně výše důchodu jim nebude redukována. V Německu existují i jiné modely jako pobírat po dobu obvykle pěti nebo dokonce sedmi let 70 % čistého platu (mzdy) a nechodit vůbec do práce s tím, že firma doplatí každému z nich do důchodového pojištění měsíčně prémie i za ně coby zaměstnance, jako kdyby brali 100 % platu.

Druhý příklad: Finsko uzavřelo dva nejsevernější přechody s Ruskem pro cyklisty. Zde již je uvedeno jakési vysvětlení, proč se tak děje: Ruská federace nepouští přes norské a finské hranice na severu pěší, takže si běženci museli v poslední ruské vesnici koupit nový bicykl, který po překročení hranic zahodili. Jejich ceny byly kvůli poptávce hodně vysoké. Jenže v souvislosti s asi dva tři měsíce starou reportáží německé veřejnoprávní televize o prakticky výhradně syrských běžencích na kolech přes jediný rusko–norský hraniční přechod u města Kirkenes opomněly se všechny české sdělovací prostředky zmínit, že, jak uvedla reportáž německé televize, dovedli dobře rusky, což znamená, že v Ruské federaci pobývali delší dobu - televizním reportérům odpovídali na jejich dotazy v plynné ruštině. To bylo z reportáže zřejmé a v doprovodném komentáři také patřičně zdůrazněno. Schválně to česká média opomněla? Asi ano. Vtírá se domněnka, že se nejedná o uprchlíky před občanskou válkou v Sýrii, nýbrž o Ruskou federací vycvičené Syřany. K čemupak asi?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…