Zbyněk Fiala: Ropa bude ještě levnější

28.12.2015 8:15 | Zprávy

Ropa v roce 2016 klesne až na 20 dolarů za barel? Je to možné, dá se vyčíst ze zprávy Mezinárodního měnového fondu po dokončení pravidelné mise v Íránu. Zpráva obsahuje názor, že cena ropy by mohla v příštím roce klesnout o dalších 5 až 15 dolarů. V posledních dnech přitom sestoupila až k 36 dolarům za barel, nejníže za 11 let. Cena ropy, nezaměstnanost a úrokové sazby budou zřejmě klíčovými veličinami ekonomiky příštího roku.

Zbyněk Fiala: Ropa bude ještě levnější
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Úvahy o dalším poklesu cen ropy patří k pilířům předpovědí, co nás čeká v roce 2016. Nejdál zatím došel Mezinárodní měnový fond, který reagoval na zrušení sankcí vůči Íránu a vyjádřil očekávání, že cena ropy v příštím roce klesne o dalších 5 až 15 dolarů. To by ji mohlo sesunout až k 20 dolarům za barel. Je však zajímavé, že MMF, který tuto zprávu poslal z mise v Íránu, nepovažuje pokles cen ropy za jednoznačnou hrozbu pro tuto zemi. Bude to jen důsledek celkového zlepšení prostředí – obnovená těžba poskytne Íránu prostředky na rozvoj. Zrušení sankcí se promítne také do levnějších nákladů obchodování a investic.

https://www.imf.org/external/np/sec/pr/2015/pr15581.htm

Spotřebitelské země považují pokračování nízkých cen ropy za blahodárné. Mohou se lišit v tom, jak jej využít. Dá se takříkajíc projíst, když se levnější ropa prožene větší bezstarostnou spotřebou. Česko tento blahodárný vliv tlumí devalvací koruny, asi abychom byli připraveni, až bude zase draho. Prozíravější by bylo, kdyby uspořené zdroje zamířily do dalších změn v energetickém sektoru a dopravě. Jak se totiž ukazuje, ceny ropy nesráží jen cenová válka OPEC s americkou konkurencí, ale také pokles spotřeby, která je nahrazována obnovitelnými zdroji energie. Jde tedy nejen o cenovou změnu, ale také o změnu technologickou a průmyslovou.

Zrušení sankcí vůči Íránu pochopitelně posílí cenový tlak na ropu. Podle agentury Moody´s je proto třeba snížit dřívější předpovědi aspoň o 10 dolarů za barel. Moody´s se však pohybují na jiné hladině. V příštím roce čekali průměrnou cenu ropy Brent 53 dolarů za barel, v prosinci to tedy opravili na 43 dolarů za barel, ale mají v tom zakomponován i vyšší růst poptávky. Podle stejného zdroje by měl být barel ropy Brent ještě roku 2020 za 63 dolarů, to je za polovinu ceny z léta 2014, kdy stál 115 dolarů.

http://www.theguardian.com/business/2015/dec/15/moodys-oil-forecast-prices-barrel-2016

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

18:43 Víte, kdo je Zelenskyj ve skutečnosti?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Měli jsme tu nedávno prezidenta Ukrajiny, Volodymyra Zelenského, se vší slávo…