Babák (VV): Evropský stabilizační mechanismus zavazuje k zadlužení

29.05.2012 10:55

Nejméně 300 miliard by Česká republika musela automaticky poskytnout po vstupu do Eurozóny, pokud vláda a parlament odsouhlasí smlouvu o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM). Podpisem smlouvy končí prostor pro diskuse. Navíc naprosto zásadním problémem této smlouvy je, že úřad může bez omezení kdykoliv požádat o navýšení základního kapitálu.

Babák (VV): Evropský stabilizační mechanismus zavazuje k zadlužení
Foto: VV
Popisek: Poslanec Michal Babák
reklama

Přistoupení České republiky ke smlouvě má však význam až ve chvíli, kdy bude konečný termín přijetí Eura. "Zdrženlivost a důkladná analýza je pro nás teď nejvýhodnějším řešením. Kromě Řecka lze očekávat problémy i v dalších evropských zemích," okomentoval současnou situaci Michal Babák.

Spojená Evropa je správná cesta, kterou se vydat, ale rozdílné problémy ekonomik nelze brát na lehkou váhu. Evropský stabilizační
 mechanismus ve stávající formě není řešením. "V podstatě bychom se zavázali, že strukturální problémy ekonomik zemí jako Řecko budeme řešit vlastním zadlužováním," sdělil dále poslanec.

Problémem je rovněž legislativa a způsob kontroly. ESM se totiž chová jako akciová společnost s vlastními pravidly a je v podstatě nedotknutelnou. Veškeré volené demokratické instituce jsou vůči ESM bezbranné. "Instituce požívá prakticky neomezenou imunitu ve
 většině zemí. Nedokážu si představit, že bychom se ocitli pod diktátem této instituce, která by nám říkala kdy, kam a za jakých podmínek máme poslat peníze," poukázal na negativa Babák.

U nás prošel Evropský stabilizační mechanismus Senátem. "Je až zarážející s jakým nadšením prosazovala EMS TOP 09 nebo ČSSD," dodal na závěr Babák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Izrael je náš spojenec, musíme ho podporovat

18:01 Černochová (ODS): Izrael je náš spojenec, musíme ho podporovat

Občanští demokraté dnes na své hlavní kanceláři vyvěsili izraelskou vlajku, aby dali najevo, že jedi…