Kandidát ODS na hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Crha požaduje zavedení plošných výjimek na jeho odstřel. Jednal proto s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou, který přislíbil zahájit proces vyškrtnutí kormorána ze seznamu ohrožených druhů.
Škody, které populace kormorána způsobuje na rybochovných zařízeních a v rybářských revírech, jsou neúnosné. Stávající systém udělování lokálních výjimek k odstřelu je neúčinný a administrativně velmi náročný.
„Oslovil jsem s žádostí o pomoc příslušné resortní ministry a ti nám vyšli vstříc. Problém se netýká pouze jižní Moravy, ale celé České republiky. Počty kormorána dávno přesáhly rozumnou hranici. Za nejefektivnější řešení považuji vyjmutí kormorána ze seznamu chráněných živočichů a povolení jeho plošného odstřelu, jak to navrhuje ministr Chalupa,“ uvádí Jiří Crha, a dodává: „Ve svém okolí znám řadu sportovním rybářů a ti jsou ze stávající situace naprosto zoufalí. Jižní Morava byla vždy rájem rybářů a my musíme zajistit, aby tomu tak zůstalo i v budoucnu.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS