Kohoutová (ODS): Příspěvek na péči má být vyplácen těm, kteří ji poskytují

02.09.2011 10:23

Vyplácení příspěvku přímo poskytovatelům sociálních služeb zajistí větší adresnost a omezí nesprávné nakládání s těmito prostředky.

Kohoutová (ODS): Příspěvek na péči má být vyplácen těm, kteří ji poskytují

Handicapovaní se však budou dál svobodně rozhodovat, komu a za jaký typ péče tyto státní prostředky půjdou. Uvedla to dnes poslankyně a expertka ODS Lenka Kohoutová před jednáním pléna Poslanecké sněmovny, které se bude ve druhém čtení zabývat sociální reformou. Reagovala tak na prohlášení Národní rady zdravotně postižených (NRZP) v čele s Václavem Krásou, která toto opatření odmítá.

„S prohlášením pana Krásy jednoduše nemohu souhlasit. Obavy handicapovaných lidí kvůli chystaným změnám vnímám, ale ráda bych zdůraznila, že v žádném případě neomezí jejich svobodu rozhodovat o tom, komu a za jaký typ péče bude stát příspěvek na péči vyplácet. Přesunutím tohoto příspěvku z rukou příjemce přímo poskytovateli chceme pouze zajistit, aby byl příspěvek využíván skutečně pro ty potřeby, k nimž je určen. Každý jistě uzná, že například příspěvek na auto nelze utratit za elektroniku. A stejné je to u příspěvku na péči. Ten by měli dostávat výhradně osobní asistenti, neziskové organizace nebo rodinní příslušníci, kteří danou sociální službu zajišťují," reaguje na prohlášení NRZP Lenka Kohoutová.

Pro tuto změnu hovoří podle předsedkyně podvýboru pro osoby se zdravotním postižením a sociálně potřebné také poznatky ze zahraničí. V Německu jsou sociální služby hrazeny z pojištění a příspěvek je poskytován jak přímo poskytovateli, tak i příjemci. A na Slovensku jde příspěvek přímo poskytovatelům sociálních služeb.

Kohoutová dále také vysvětluje, že touto změnou se zjednoduší pro handicapované administrativa. „V praxi daný člověk pouze úřadu práce nahlásí, komu chce příspěvek na péči vyplácet. Stát se již automaticky postará o jeho doručení. Handicapovaný člověk samozřejmě může - stejně jako doposud - příjemce příspěvku kdykoliv změnit."

Ing. Oldřich Haičman ředitel Charity České republiky, která je největším nestátním poskytovatelem sociálně zdravotních služeb, k tomu dodává: „Jedním z důležitých faktorů efektivity je vytvořit takové mechanismy, aby příspěvek na péči byl skutečně používán jen na krytí nákladů spojených s péčí o osobu zdravotně nebo sociálně znevýhodněnou. Z pohledu Charity České republiky zůstává prioritou, aby o člověka pečovala především jeho rodina."

Změna ve vyplácení příspěvku na péči je podle Lenky Kohoutové v souladu s dlouhodobou politikou ODS, která usiluje o to, aby sociální dávky dostali do rukou ti, kterým jsou určeny. Stejný princip proto budou poslanci ODS prosazovat také u příspěvku a doplatku na bydlení.

„Sama jsem do politiky přišla z neziskového sektoru a dobře vím, že například situace matek, které se starají o handicapované děti, je velmi složitá. Proto jsem v budoucnosti připravena hájit i jejich zájmy a vést diskuzi o změnách v nastavení a financování dlouhodobé péče, která bude řešena v druhé fázi sociální reformy. Naší prioritou je zajistit takové podmínky, které rodinám umožní o handicapovaného člena rodiny pečovat v domácím prostředí, což je pro jeho stav vždy nejlepší. V tuto chvíli jsme ale u prvního kroku. Musíme zajistit, aby peníze vydávané státem končily na správném místě a nebyly zneužívány. K tomu dochází vždy na úkor lidí, kteří se bez těchto prostředků neobejdou," zakončuje Lenka Kohoutová.

Příspěvek na péči čerpá v České republice cca 295 tisíc lidí. Je určen na částečnou úhradu sociálních služeb, jako je typově pomoc handicapovanému člověku s transportem k lékaři nebo na úřady, dovoz jídla, pomoc s osobní hygienou, a podobně. Příspěvek může podle individuálních potřeb daného zdravotně postiženého člověka čerpat rodinný příslušník, asistent osobní péče nebo nezisková organizace, která poskytuje sociální služby.

Dále čtěte:
Kohoutová (ODS): Karta sociálních systémů pouze pro ty, co zneužívájí dávky
Sněmovna má rozhodnout o vyšší sazbě DPH a nižší podpoře spoření

##PROFIL 1840##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lenka Kohoutová - profil

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.