Liška (SZ): EU musí trvat na efektivní ochraně libyjského obyvatelstva

19.03.2011 13:19

Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN je impulsem pro demokratické reformy v severní Africe. Tlak na ochranu civilního obyvatelstva nesmí polevit ani po vyhlášení příměří.

Liška (SZ): EU musí trvat na efektivní ochraně libyjského obyvatelstva

Vítáme opožděné rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o ustavení bezletové zóny nad Libyí, které umožní podniknout kroky proti brutálnímu násilí Kaddáfího režimu na vlastních obyvatelích. Nepusťme však ze zřetele, že případný útok na libyjskou vojenskou infrastrukturu s sebou nese i riziko civilních obětí. Rozhodnutí mezinárodního společenství už dnes přineslo první efekt v podobě vyhlášení příměří představiteli Libye.

Strana zelených považuje postoj Rady bezpečnosti za významný signál podpory pro širší reformní proces v severní Africe. O to více považujeme za politováníhodný postoj české vlády, který byl od počátku vlažný a alibistický.

Po irácké zkušenosti považujeme za zásadní, aby konflikt podléhal jurisdikci Mezinárodního trestního soudu (ICC) a Mezinárodního soudního dvora (ICJ) a aby případné válečné zločiny byly potrestány bez ohledu na to, která strana je spáchala.

Předseda SZ Ondřej Liška k tomu říká: „Zřízení bezletové zóny není "normální válkou", ale nutným krokem k zajištění ochrany statisíců libyjských dětí, žen a mužů před bombardováním Kaddáfího armádou. Zapomněli snad prezident a vláda na skandální nečinnost Západu ve Rwandě, která skončila zbabělým přihlížením genocidě statisíců nevinných obyvatel?"

„Po vyhlášení bezletové zóny nad Libyí musí země EU trvat na efektivní ochraně civilního obyvatelstva. Rozhodnutí Rady bezpečnosti se nesmí stát kamufláží falešné stability, která by zakryla tiše vedenou globální válku o ropné zdroje. Je nutné uspořádat summit mezi EU, Africkou unií a Ligou arabských států a určit způsob, jak bude rozhodnutí OSN naplňováno," dodává Ondřej Liška.

„Strana zelených vítá fakt, že RB OSN dospěla ke společnému stanovisku. Bezletová zóna nad Libyí může přispět k ochraně civilního obyvatelstva, ale nesmí se stát nástrojem pro ovládnutí země velmocemi. Česká vláda by také měla jasně říci, jak se zapojí do humanitární pomoci libyjskému obyvatelstvu," dodává člen předsednictva SZ Matěj Stropnický.

Dále čtěte:
Ministr Vondra: Stanovisko k situaci v Libyi
Premiér Nečas: Vláda respektuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN ohledně Libye

Nejen Havel a Libye. Hrad odsoudil i dávného Klausova parťáka
Havel: Zásah do dění v Libyi je "povinností" západních zemí
Matějka (Svobodní): Za problémy v Africe můžeme i my. Přestaňme vyvážet to naše „dobro"
Klaus: Kult vůdce revoluce je dnes v Libyi absolutní

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…