Sitarová (Republika): Čistá sklenice, ve vodě sinice

08.02.2014 18:00

Poslanecká sněmovna v minulých dnech schválila novelu o chemických látkách, navazující na předpisy EU a omezující užívání fosforečnanů v pracích a mycích prostředcích. Podobnou novelu za vlády Petra Nečase nestihla Sněmovna kvůli rozpuštění projednat, tentokrát by však měla dostat co nejdříve zelenou i v Senátu, který novelu dostal k posouzení.

Sitarová (Republika): Čistá sklenice, ve vodě sinice
Foto: Republika
Popisek: Radka Sitarová

Proč je tak důležité mít množství fosforečnanů pod kontrolou?

Vlivem lidské činnosti se do povrchových vod dostává nadměrné množství živin, jedná se především o biologicky dostupné formy sloučenin fosforu a dusíku. Například mycí prostředky do myček nádobí obsahují velké množství fosforečnanů, díky kterým jsou sice naše sklenice křišťálově čisté, ale zároveň se s odpadními vodami dostává do prostředí nadměrné množství živin, které mají obrovský vliv na kvalitu povrchových vod a na chod celého vodního ekosystému.

Známým nežádoucím důsledkem jsou přemnožené sinice na hladinách vodních ploch. Vodní květ sinic obsahuje toxické látky, které jsou nebezpečné pro vodní organismy, ovlivňují kvalitu vody a velmi nebezpečné mohou být i pro člověka. Podle citlivosti jedince může docházet k alergickým reakcím, zarudnutí pokožky nebo očí, lehké akutní otravě i k vážnějšímu poškození jater. I úprava pitné vody je kvůli eutrofizaci vod mnohem komplikovanější a zvyšuje náklady na odstraňování fosforečnanů v čistírnách odpadních vod.

Jak lze omezit přísun fosforečnanů do prostředí?

Nutně musí dojít k omezení fosforečnanů v domácích pracích a mycích prostředcích, ve kterých lze sloučeniny fosforu nahradit přijatelnější alternativou. Limity povolující maximální koncentrace musí být pevně ukotveny v legislativě, stejně jako výše sankcí pro případ jejich nedodržování.

Schválení této novely Senátem by již nemělo stát nic v cestě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radka Sitarová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Máme-li v následujících volbách uspět, musíme přinést konstruktivní obsah

18:23 Pospíšil (TOP 09): Máme-li v následujících volbách uspět, musíme přinést konstruktivní obsah

Komentář na facebookovém profilu k letní kampani BACK2TOP