Spolupráce ombudsmana s advokáty ve věcech diskriminace slaví první úspěch

10.04.2013 10:50

Hned první případ diskriminace, který od veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského převzali advokáti zapojení do projektu pro bono centrum skončil ukončením diskriminačního jednání a omluvou oběti diskriminace.

Spolupráce ombudsmana s advokáty ve věcech diskriminace slaví první úspěch
Foto: hns
Popisek: Ombudsman Pavel Varvařovský

Ochránce šetřil případ diskriminace zrakově postižených při cestování hromadnou dopravou. Řidiči dopravního podniku s odvoláním na přepravní řád neumožňovali přepravu zrakově postižených v doprovodu psa se speciálním výcvikem, pokud pes neměl náhubek. Tato podmínka však má opodstatnění pouze u běžných psů, kteří nemají status vodicího či asistenčního psa. Pro osoby se zdravotním postižením v doprovodu vodicího psa jde o limitující omezení, protože jedním z úkolů těchto speciálně vycvičených psů je např. i podávání předmětů apod. Při použití náhubku je pomoc psa zcela vyloučena. Bezpečnostní rizika pro ostatní cestující jsou přitom omezena právě speciálním výcvikem, který vodicí psi podstupují. Vodicí pes je srovnatelný s jakoukoli jinou nezbytnou kompenzační pomůckou, kterou osoby se zdravotním postižením využívají (např. berle, vozíček apod.). V konečném důsledku tak byli zrakově postižení fakticky vyloučeni z využívání hromadné dopravy.

Ochránce konstatoval, že se jedná o přímou diskriminaci v přístupu ke službám z důvodu zdravotního postižení. Vzhledem k tomu, že ani po vydání zprávy s právním rozborem a argumenty prokazujícími diskriminaci nedošlo k nápravě, obrátil se ochránce na Pro bono alianci, občanské sdružení spolupracující s advokáty zastupujícími klienty, kteří nemají finanční prostředky na právní služby. Předložil jim případ s návrhem, aby zajistili zastupování nevidomých v žalobě proti dopravnímu podniku. Pro bono alianci se záhy podařilo najít advokáta ochotného případu se věnovat.

Advokát obeslal dopravní podnik předžalobní upomínkou s výzvou, aby dopravní podnik změnil smluvní přepravní podmínky a výslovně do nich zakotvil výjimku pro psy se speciálním výcvikem. Dopravní podnik tuto změnu následně provedl, takže nyní už nejsou u vodicích a asistenčních psů vyžadovány náhubky. Dopravní podnik se také zdravotně postiženým stěžovatelům písemně omluvil za nepříjemnosti, které jim vznikly, když jim byly při cestování se speciálně vycvičenými psy kladeny diskriminační podmínky.

Spolupráce ochránce a Pro bono aliance bude pokračovat i na dalších případech, zejména v oblasti diskriminace, a to na základě memoranda o spolupráci při podávání žalob a správních podání ve prospěch stěžovatelů. Jestliže ochránce zjistí, že se v konkrétním případě jednalo o diskriminaci, a oběť diskriminace se hodlá bránit soudní cestou, poskytne jí informace o možnosti bezplatné právní pomoci prostřednictvím sdružení Pro bono aliance. Pro bono aliance pak vyhledá z více než 50 zapojených advokátních kancelářích v České republice advokáta, který se případu bude bezplatně věnovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: azz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Pochybnosti o netransparentním financování hnutí STAN vyvráceny nebyly!

14:32 Rozvoral (SPD): Pochybnosti o netransparentním financování hnutí STAN vyvráceny nebyly!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…