Vysloužil (LIDEM): Eurozóna je tak silná, jak je silný její nejslabší článek

28.05.2012 6:40

Přetrvávající problémy řecké ekonomiky mají negativní vliv nejen na země v rámci Eurozóny (země platící Eurem), ale také na celou EU, tedy i na českou ekonomiku.

Vysloužil (LIDEM): Eurozóna je tak silná, jak je silný její nejslabší článek
Foto: Archiv
Popisek: Poslanec Radim Vysloužil

Další prodlužování řecké agónie znervózňuje celou Evropu a všechny investory. I přesto, že ČR má pozitivní trend ve snižování veřejných financí, tak nervozita v rámci celé Evropy má negativní vliv na investice u nás. Jsme svědky toho, že i domácí poptávka v poslední době klesá z důvodu zvyšující se nervozity na evropských trzích. Spotřebitelé, my všichni, v důsledku strachu o budoucí vývoj ekonomiky, strach o svou práci, omezují nákupy. Což má za důsledek další snižování ekonomiky. Negativní očekávání spotřebitelů a úprava jejich chování má za následek skutečný negativní vývoj ekonomiky.

Již dlouho dobu upozorňuji, že vystoupení Řecka z Eurozóny a vrácení se k národní měně Drachně je jedinou možností, jak se Řecko může dostat ze současné situace. Devalvace, znehodnocení změny vůči ostatním měnám, zvýhodní domácí výrobky jak na tuzemském, tak na zahraničním trhu. Tímto se zvýší poptávka po řeckých výrobcích, čímž dojte k růstu ekonomiky. Tím i společná měna Euro nebude ochromena nakaženou řeckou ekonomikou. Eurozóna je tak silná, jak je silný jeho nejslabší článek, v našem případě Řecko.

Další nebezpečí spatřuji v dalších členech Eurozóny, jako je Španělsko, Portugalsko a jednoho ze zakladatelů Evropského společenství Itálii, jejíž dluh překročil již neuvěřitelných jeden bilion Euro.

V posledních letech žila celá Evropa na dluh. Růst ekonomiky byl tak dotován půjčenými penězi a všichni se tvářili, že toto lze udržet donekonečna. V době konjunktury EU vzkvétala, i přes nesmyslné, nehospodárné a rozhazovačné hospodaření Evropského společenství. Eurozónu a EU čekají v následujícím období horké chvíle. Teprve nyní se ukáže, na jakých základech je postavena evropská ekonomika a zda je konkurenceschopná v rámci globální ekonomiky.

EU potřebuje už jen pozitivní zprávy, jež podle mého názoru, bude velmi poskromnu.

Ing. Radim Vysloužil, poslanec Parlamentu ČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: LIDEM

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 TOP 09 nepodpoří návrh státního rozpočtu

14:01 TOP 09 nepodpoří návrh státního rozpočtu

Na právě probíhající schůzi bude Sněmovna projednávat návrh rozpočtu pro příští rok a daňový balíček…