Výsmek (Svobodní): Singapurský zdravotní a sociální systém

30.04.2013 7:23

Singapur je podle indexu ekonomické svobody druhé ekonomicky nejsvobodnější místo na planetě. Díky tomu má vysoké HDP na jednotlivce, jednu z nejlepších zdravotních péčí na světě, dlouhodobě nízkou nezaměstnanost kolem 2-3% a stále pokračující ekonomický růst. The Economist Inteligence Unit dokonce označil Singapur jako zemi s vůbec nejvyšší kvalitou života na planetě.

Výsmek (Svobodní): Singapurský zdravotní a sociální systém
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů
reklama

 

Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že Singapur nemá žádné nerostné bohaství, je hustě osídlen, je obklopen chudými islámskými zeměmi Malajsií a Indonésií a dokonce musí z Malajsie dovážet vodu. Nebojí se otevřené imigrační politiky ani volného mezinárodního trhu.
 
Jak je tedy možné, že stát s takovými nevýhodami je stále úspěšnější a Česká republika, Evropská unie i USA jsou na tom ekonomicky stále hůře?
 
Nejvyšší položka českého rozpočtu je sociální systém a další dírou v české ekonomice je zdravotní systém.
 
V České republice to máme tak, že na zdravotní pojištění zaměstnanci přispívají 4,5% z hrubé mzdy + 9% za ně odvádí zaměstnavatel. U sociálního pojištění je to 6,5% z hrubé mzdy + 21,5% zaplatí zaměstnavatel. Celkem tyto systémy vyberou 41,5% z hrubé mzdy. To, že to zaplatí zaměstavatel, se projeví v tom, že nemůže zaměstnávat více lidí či nemůže investovat do rozvoje firmy.
 
V Singapuru tyto odvody také existují, ale jsou o 10,5% nižší. Občané musí povinně přispívat 31% svého platu na tyto účely, které ovšem zahrnují i spoření na vzdělání či bydlení.
 
Největší rozdíl je však ve způsobu přerozdělování. V České republice sociální a zdravotní odvody vyberou zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení a přerozdělí je. Ovšem v takovém systému existuje řada lidí, kteří zneužívají odvody jiných ve svůj prospěch. Například soustavně nezaměstnaní nebo lidé, kteří si zdraví sami poškozují drogami a spoléhají, že se o ně někdo zadarmo postará.
 
V Singapuru se vybrané peníze uloží na osobní účty, které zřídila vláda. Nemají tam tedy zdravotní a sociální pojištění, ale zdravotní a sociální spoření. Z těchto účtů následně platí svou zdravotní péči nebo žijí v případě nezaměstnanosti. Podle majetku, příjmu a kvality zdravotní péče stát ještě navíc přispívá na zdravotnictví ve státních nemocnicích, avšak stát z daní nepřispívá na podporu v nezaměstnanosti.
 
Neexistuje tam žádný průběžný důchodový systém (což je díky demografickému vývoji taková pyramidová hra), ale důchodem jednotlivce je zůstatek na jeho účtě, na který celý život odváděl peníze. Nedochází tedy k tomu, že by váš soused mohl zneužívat vaše odvody.
 
Netvrdím, že je systém na Singapuru dokonalý. Sociální a zdravotní systém na Novém Zélandu či v Austrálii jsou také velmi inspirativní, ale v každém případě jej hodnotím kladněji než-li ten český, kdy ani nedostaneme účtenku od lékaře, a nevíme, kolik mu naše zdravotní pojišťovna zaplatila. Navíc ten 10% rozdíl v odvodech výrazně brzdí celou ekonomiku.
 
Ladislav Výsmek je členem Svobodných a autor projektu NEdaním.cz

Vyšlo na blogu iDnes

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Svobodni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Propojení církevních témat s armádou považuji za krajně nevhodné

9:09 Primátor Hřib: Propojení církevních témat s armádou považuji za krajně nevhodné

Při příležitosti 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého mělo v sobotu 15. května v proletě…