Šokující rozhodnutí ministerstva o podřezávání živých zvířat

25.09.2010 5:33

Zákon na ochranu zvířat před týráním stanovuje přísná pravidla pro porážení zvířat, aby nebyla usmrcována za plného vědomí a netrpěla. Ze zákona však existuje výjimka, která povoluje brutální usmrcování zvířat například muslimům.

Šokující rozhodnutí ministerstva o podřezávání živých zvířat
Pokud podříznete za plného vědomí zvíře a necháte vykrvácet, nejste postižitelný, pokud jste muslim. Podle zákona může být porážení hospodářských zvířat vykrvením prováděno pouze po jejich omráčení zaručujícím ztrátu citlivosti a vnímání po celou dobu vykrvování. Omráčení se většinou provádí elektrickým proudem.

Co je povoleno muslimovi, není povoleno běžnému Čechovi

Avšak ministerstvo zemědělství povoluje dle zákona výjimky. Výjimky z ustanovení, které přikazuje omráčení zvířete před zabitím, může ministerstvo povolit pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž předpisy stanoví jiný způsob porážky zvířat. Znamená to tedy, že v Česku existují dvě kategorie občanů: ti, kteří zákon musí dodržovat, a ti, kteří ho dodržovat nemusí.

O takovou výjimku zažádala 19. února letošního roku Muslimská obec v Praze. Rozhodnutím ministerstva z 25. února (Čj 6930/2010-17210), které má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici, ji získala. Žádost vyřizovala Helena Dlabalová a rozhodnutí povolení výjimky podepsal ředitel odboru komodit zvířat Jiří Machek. Pro muslimskou takzvanou halál porážku obdržely konkrétně Jatky Stloukal z Náměště pod Oslavou. Porážku provádí Khamit Nurgaliyev.

Rozhodnutí ministerstva je v souladu se zákonem

Vedoucí Oddělení komodit zvířat Jiří Hojer ParlamentnímListům.cz potvrdil, že se jedná o vykrvení bez omráčení za plného vědomí a že je tento postup legální i s ohledem na Zákon o církvích a náboženských společnostech. Výjimka se uděluje církvi či náboženské společnosti pro porážku na určitých jatkách s omezením maximálního počtu kusů jednotlivých kategorií na kalendářní rok.

"Výjimka se vztahuje na předpisy těch náboženských společností (u nás se to týká celkem dvou) a jejich případné kolize s předpisy na ochranu zvířat proti týrání, zůstávají požadavky na odbornost - vzdělání řezníka a hygienu. To vše nadále dozorují příslušní státní veterináři z místně příslušné Krajské veterinární správy," sdělil redakci Hojer.

Halál masakr 

Znamená to tedy, že zvíře trpí za plného vědomí. Způsob zabití podle způsobu halál, spočívá v tom, že je jedním tahem nože podříznuto hrdlo, čímž zvíře zemře na následky vykrvácení. Zvíře je zavěšeno za zadní nohu v plném vědomí, což trvá až pět minut, často zde dohází díky obrovské hmotnosti zvířete, k vykloubení či zlomení končetiny.

Po podříznutí, které musí být dle náboženské tradice jedním tahem, trvá ztráta vědomí zvířete až jednu minutu. Součásti tohoto předpisu je i to, že zvíře musí být při vědomí. V mnoha zemích, například ve Švédsku a Švýcarsku, je tato porážka nezákonná. Známou odpůrkyní této barbarské porážky je slavná herečka a ochránkyně zvířat Brigitte Bardot.

Ochránci zvířat protestují

Sdružení Ochránců hospodářských zvířat proti tomuto brutálnímu nakládání se zvířaty iniciovalo i petici. „Rituální zabíjení zvířat znamená prořezávání hrdla bez omráčení. Nožem prořízlé hrdlo a krev proudící do průdušnice neumožňují žádný řev - oněmělá trýzeň, hrozný smrtelný strach. Smrt nastává vykrvácením při jejich plném vědomí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

„Cílem této kampaně je zákaz rituálního zabíjení zvířat v ČR - několik staletí staré tradice, pro kterou umírají miliony bezbranných zvířat krutým způsobem. Kampaň není nijak politicky zaměřena nebo rasově orientována," píše se dále v prohlášení.

Více k tématu:

Kusák (Suverenita): Neomráčit, podříznout a nechat postupně vykrvácet. Tak to je islám.
Tabu padá. Prezident Klaus v odporu proti mešitám není sám
Antiislámští facebookáři velebí Klause. Nechce mešity
Oberfalzer: Nechci, aby v Česku byly kostelíky zastíněny minarety
Zemanovec Hönig proti muslimům: V ČR vás nechceme
Brněnští muslimové se zlobí na Zemana. Podají na něj trestní oznámení

 

Foto: Wordpress.com

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…