Beroun: Mýty a fakta o skládce Lištice, která trápila dvě generace a zaměstnala soud

28.04.2015 18:14 | Zprávy

Záležitost stará více než padesát let, kterou město Beroun zdědilo v r. 1990 od státu, vleklý soudní spor v devadesátých letech, zcela nepřiměřené a neodůvodněné finanční požadavky jednotlivce a další soudní spor trvající od r. 2004 až dosud o vyklizení nepatrné části skládky a o mnohamilionovou finanční náhradu.

Beroun: Mýty a fakta o skládce Lištice, která trápila dvě generace a zaměstnala soud
Foto: mesto-beroun.cz
Popisek: Beroun

Řeč je o bývalé skládce komunálního odpadu na Lištici, na kterou byl od počátku šedesátých let minulého století ukládán odpad z poloviny berounského okresu. Přestože jde o velmi malou část zastavěné plochy skládky o výměře 1690 m2 z celkových několika hektarů její výměry, týkají se problémy se skládkou spojené nejméně dvou generací Berouňáků.

„V prosinci loňského roku vynesla soudkyně Okresního soudu v Berouně ve věci prvoinstanční rozsudek, jehož písemné vyhotovení s odůvodněním město obdrželo koncem března. Obě strany – město i žalobce Květoslav Šebela – tento rozsudek napadly odvoláním, takže konec kauzy skládka Lištice je zatím v nedohlednu“, říká starostka Šárka Endrlová.

JAK JE TO S VLASTNICTVÍM SKLÁDKY LIŠTICE?

Skládku Lištice provozovala už od počátku šedesátých let, tehdy na pozemcích státu, státní organizace Technické a zahradní služby města Beroun. V r. 1979 vykoupil stát od manželů Vondrákových další pozemky pod skládkou za účelem jejího postupného rozšiřování.

O něm bylo rozhodnuto ještě před r. 1989, takže město Beroun, na něhož měly tyto státní pozemky přejít ze zákona, začalo s přípravou II. etapy rozšíření skládky. Přitom se zjistilo, že manželé Vondrákovi prodali v r. 1984 duplicitně další kupní smlouvou stejný skládkou dotčený pozemek manželům Šebelovým.

Nejspíš v důsledku pochybení tehdejšího Střediska geodézie, ale i Městského národního výboru v Berouně, nebyl stát po koupi zapsán jako vlastník v evidenci nemovitostí, neboť zákon to tehdy nevyžadoval. Město Beroun podalo proti manželům Šebelovým vlastnickou žalobu s tím, že mu jako prvnímu nabyvateli náleží přednostní vlastnické právo. Okresní soud v Berouně mu dal za pravdu a jeho žalobě vyhověl. Teprve v odvolacím řízení v r. 1996 vyšlo najevo, že podpis jednoho z prodávajících (J. Vondráka) není údajně jeho pravým podpisem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mesto-beroun.cz

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: Užijte si zahradní hry v Malých lázních

7:33 Náchod: Užijte si zahradní hry v Malých lázních

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi přichází skvělá příležitost, jak si zpříjemnit volný čas v Ma…