Liberec: Naděje pro lidi bez domova

02.07.2011 20:13

V devíti městech České republiky pomáhá lidem bez domova Armáda spásy. Pobočka tohoto mezinárodního křesťanského hnutí v Liberci chybí. Naději ale bezdomovci našli v Liberci před dvěma lety nedaleko centra města.

Liberec: Naděje pro lidi bez domova

V roce 2010 po dohodě s městem Liberec, které zajistilo vhodný prostor ve Valdštejnské ulici, bylo otevřeno nízkoprahové denní centrum Naděje. Pomáhá bezdomovcům žít v rámci možností důstojný život a snaží se lidi na okraji společnosti vrátit do běžného způsobu života. Tento model přenesla o. s. Naděje z Jablonce nad Nisou do Liberce, kde do té doby žádná podobná služba nefungovala.

Potřební, kteří jsou definování základním kritériem ztráty domova, najdou v centru denní místnost se základními potravinami, možnost sociálního zařízení a praní prádla. Pracovníci centra jim pomohou vyřídit veškeré doklady, zařídit práci a zajistiti ubytování - například v noclehárně v Kateřinkách, kterou Naděje provozuje také. Předpokladem je součinnost klientů a ochota dodržovat základní pravidla. Lidé bez domova mohou centrum navštěvovat denně od 8 do 18 hodin.

Do denního centra Naděje ve Valdštejnské ulici pozvali náměstka primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamila Jana Svobodu oblastní ředitel Naděje Jan Vaněček a vedoucí pobočky ve Valdštejnské ulici Radek Hanzl.

 

Náměstek primátorky se seznámil s chodem zařízení a historií jeho vzniku. „Postupně se seznamuji se všemi projekty v sociální oblasti, které město podporuje a které slouží městu. Stejně jako navštěvuji školská zařízení a příspěvkové organizace, tak se seznamuji se všemi organizacemi, které poskytují v Liberci sociální služby," říká Kamil Jan Svoboda.

„Naším posláním je pomáhat osobám v nepříznivé sociální situaci převážně spojené se ztrátou bydlení, kterou nejsou schopny vyřešit vlastními silami. Není přitom rozhodující, jakým způsobem se do této situace dostaly. Denní centrum plní funkci místa prvního kontaktu, které nabízí uspokojení základních životních potřeb," vysvětluje Radek Hanzl.

„Jsem velmi rád, že Naděje tuto službu v Liberci provozuje, ve městě totiž žádná jiná podobného zaměření není," dodává Kamil Jan Svoboda.

Aktuální otázkou je, jaká bude budoucnost denního centra. Jeho provoz je zajištěn dotací z Evropského sociálního fondu. Dotační titul ale končí s koncem roku 2012. Města o obce zatím nepočítají s tím, jak bude Naděje dále financována. „Musíme se tím vážně zabývat. Na provoz denního centra je potřeba 1,9 milionu korun ročně, což na to, jakou tam odvádějí práci, není mnoho. Tyto peníze, nebo jejich část, pokud se Naději podaří sehnat jiné financování, budeme muset zajistit," upozorňuje Kamil Jan Svoboda.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.