Litomyšl: Portmoneum se stává další ikonou

11.04.2019 18:45

Rada Pardubického kraje vyhlásila veřejnou zakázku na stavební firmu, která provede úpravy Musea Josefa Váchala – takzvaného Portmonea, které je součástí Regionálního muzea v Litomyšli. Pardubický kraj se stal vlastníkem unikátního objektu v roce 2016 a připravuje jeho další rozvoj.

Litomyšl: Portmoneum se stává další ikonou
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

Poslední větší úpravy se zde uskutečnily v roce 1993, když objekt vlastnil Ladislav Horáček. „Na budově se objevily statické poruchy, které by mohly ohrozit i vzácný interiér s malbami Josefa Váchala,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Navíc tu chceme opravit také krov a střechu a z půdních prostor získat funkční vestavbu pro expozici i lektorské programy. Čekají nás také nezbytné zásahy do venkovní kanalizace a úpravy zahrady a objektu bývalé prádelny.“

Pardubický kraj koupil Portmoneum od dědiců Ladislava Horáčka v roce 2016. „Ukazuje se, že to byla dobrá investice, míří se sem zejména návštěvníci ze zahraničí, pro které je to něco skutečně mimořádného. V Litomyšli se na Váchalův odkaz navazuje i mnoha dalšími akcemi. Jednou z nich jsou i recesistické Lázně ducha, které nás zanedlouho čekají,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který byl od samého počátku u jednání s dcerami bývalého vlastníka objektu Ladislava Horáčka. Stavba s rozpočtem 9,5 milionu korun muzeum uzavře od letošního července do dubna příštího roku.

Portmoneum

Psal se rok 1920, když si úředník, soukromý tiskař a sběratel umění Josef Portman pozval malíře, grafika a spisovatele Josefa Váchala, aby mu v jeho domě v Litomyšli vyzdobil stěny a strop dvou pokojů. Váchal se dal do práce a vytvořil ojedinělé dílo. V objektu jsou k vidění unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a pozoruhodné bytové doplňky. Váchalovy malby mají různorodá východiska, ale přesto ucelenou logiku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…