Plzeň: Veřejná diskuse o fúzi městské teplárny s Plzeňskou energetikou

30.03.2018 21:09

Veřejná diskuse o chystané fúzi městské společnosti Plzeňská teplárenská s Plzeňskou energetikou a. s. se uskutečnila ve středu 28. března v Měšťanské besedě v Plzni. Z vedení města se jí zúčastnil primátor Martin Zrzavecký a jeho technický náměstek Pavel Šindelář, za teplárnu generální ředitel Tomáš Drápela, za Plzeňskou energetiku generální ředitel Václav Pašek. Přítomno bylo kolem čtyř desítek lidí. O fúzi by měli zastupitelé definitivně rozhodnout zřejmě už na květnovém zasedání.

Plzeň: Veřejná diskuse o fúzi městské teplárny s Plzeňskou energetikou
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Na zahájení procesu fúze sloučením stoprocentně městské společnosti a soukromé společnosti Plzeňská energetika kývli zastupitelé vloni v prosinci. Důvodem, proč se další strategií své městské firmy zabývali, bylo především to, že od poloviny roku 2021 budou platit nové přísné ekologické limity a Plzeňskou teplárnu kvůli tomu čekají velké investice do modernizace uhelných zařízení. Dalším z důvodů je obtížně předvídatelný vývoj na evropsky propojeném energetickém trhu, daný evropskou legislativou, která výrobě energie z uhlí nepřeje.

Ve spolupráci s evropsky významným výrobcem energie, Energetickým a průmyslovým holdingem Daniela Křetínského, se šance na překonání těchto problémů jeví do budoucna jako reálnější, než pokud by Plzeňská teplárenská zůstala jen osamoceným lokáním energetickým zdrojem. Spojení obou subjektů znamená investici 0,5 miliardy korun do modernizace kotlů, zachování stabilní nízké ceny tepla, kdy Plzeň má druhou nejnižší cenu tepla v České republice, zvýšení dividendy až o 70 milionů korun ročně a také jednorázovou úsporu na pravidelných investicích ve výši 100 milionů korun. Významným přínosem při fúzi obou společností by měl být také efektivnější prodej elektřiny a synergické úsporné efekty při nákupu surovin a obslužných činností.

Pokud by zastupitelé zvolili druhou variantu, tedy zachování Plzeňské teplárenské ve 100procentním vlastnictví města, znamenalo by to investici do modernizace kotlů až ve výši 1,5 miliardy korun, tím také další úvěrové zatížení Plzeňské teplárenské a dlouhodobé nevyplácení dividend. Právě dlouhodobé perspektivy samostatné Plzeňské teplárenské nelze při současných trendech vývoje energetiky v Evropě přesně odhadnout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Máme ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

22:28 Pardubice: Máme ocenění za nejlepší architekturu v historickém prostředí

Na začátku týdne byly oznámeny výsledky Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém pro…