Přerov: Archeologové zkoumají studnu na Horním náměstí. Průzkum platí magistrát kvůli starým lípám

08.04.2019 19:42

Jak hluboká byla studna, která před více než sto lety zásobovala vodou domy na Horním náměstí? A je nádrž pouze zakrytá, nebo zasypaná? Odpovědi na tyto otázky teď v Přerově hledají archeologové, kteří na objednávku magistrátu zjišťují „pravdu o studni“.

Přerov: Archeologové zkoumají studnu na Horním náměstí. Průzkum platí magistrát kvůli starým lípám
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

O její existenci se ví z historických snímků, mluví o ní také staří pamětníci, kteří ale jen kopírují vzpomínky svých rodičů či prarodičů. O studni se začalo více mluvit vloni - a to v souvislosti s lípami, které uprostřed náměstí rostou a jsou ve špatném stavu.

„Nechali jsme posoudit stav šesti líp a bylo nám doporučeno jejich vykácení – a následně výsadba nových stromů. Aby stromy nebyly stísněné a v budoucnu si navzájem nepřekážely, měly by tam nově zakořenit jen čtyři lípy,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský. Následovat by pak měla úprava terénu, spočívající mimo jiné v tom, aby dešťová voda v co největší míře zasakovala do okolí nových dřevin – i proto je třeba vědět, jestli přímo mezi lípami studna je. „Uvidíme, co nám průzkum ukáže – až budeme mít výsledky, rozhodneme o dalším postupu. Vyloučeno není ani obnovení nádrže, která tu údajně ještě na začátku dvacátého století byla,“ nastínil primátorův náměstek Michal Zácha.

O plánovaném kácení líp se mluví už od loňského jara. Pro Přerovany je to citlivé téma, lípy tady míjí už pátá generace a stromy jsou vnímány jako nedílná součást historického náměstí. Jenže dřeviny jsou ve špatném zdravotním stavu a mohly by ohrozit kolemjdoucí. O jejich kácení ale ještě nebylo rozhodnuto, zástupci města aktuálně čekají na výsledek archeologického průzkumu.

„Začali jsme první etapu a zatím jsme narazili na zákopové desky a také jsme našli několik mincí, ta nejstarší byla z roku 1940. Z písemných pramenů víme, že na Horním náměstí byla hluboká studna a také kašna. Na fotografiích jsme viděli altán, tyčící se nad studnou, byla tady svého času i pumpa,“ řekl archeolog Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově. Podle něj byla studna okolo roku 1903 zlikvidována, později bylo Horní náměstí napojeno na obecní vodovod a osud studny už nikoho nezajímal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…