Vodovody a kanalizace Kroměříž otevřely opravený přivaděč vody z prameniště v Hulíně

01.10.2017 19:15

Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) dnes slavnostně otevřela opravený přivaděč surové vody vedoucí z prameniště v Hulíně na úpravnu vody do Kroměříže. Investice přišla na 65,1 milionu korun bez DPH, 40 procent nákladů uhradí dotace z ministerstva zemědělství.

Vodovody a kanalizace Kroměříž otevřely opravený přivaděč vody z prameniště v Hulíně
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Občané celého regionu za tyto peníze dostanou 300 litrů za sekundu surové vody na úpravnu. Je to takové množství, které i v době sucha zabezpečí dostatek kvalitní pitné vody pro občany, kterých nyní vodu z naší vodárny odebírá přes 104.000,“ uvedl starosta Kroměříže a místopředseda představenstva VaK Jaroslav Němec.

Přivaděč z hulínského prameniště nebyl v dobrém stavu. „Již delší dobu se potýkal s poruchovostí a nedostatečnou kapacitou,“ popsal předseda představenstva a ředitel VaK Ladislav Lejsal. Při rekonstrukci stavbaři vyčistili dřívější ocelové 7,5 kilometru dlouhé potrubí a moderní technologií bez výkopů do něj vložili nové plastové potrubí.

Podle Lejsala je investice pro společnost klíčová, neboť díky ní VaK může odběratelům minimálně na 50 let garantovat dostatečné množství vody pro zásobování celého okresu Kroměříž. VaK kromě něj dodává vodu i městysu Nezamyslice a obci Srbce na Prostějovsku.

VaK podle Lejsala získal za posledních pět let dotace z evropských fondů a od státu celkem za více než 260 milionů korun. Opravil s jejich pomocí například čistírny odpadních vod v Hulíně a Chropyni či zmíněnou úpravnu vody v Kroměříži. S pomocí dotace bude stavět i kanalizaci a čistírny odpadních vod v obci Počenice-Tetětice a v Hlinsku pod Hostýnem.

Připravuje také výstavbu čistíren odpadních vod ve Střílkách, Prusinovicích a v Podhradní Lhotě, žádosti o dotace na tyto akce chce podle Lejsala podat v lednu příštího roku. „Zároveň jsme zahájili práce na projektech pro výstavbu čistírny odpadních vod Pačlavice, která zahrnuje odkanalizování obce Pornice a Lhoty u Pačlavic,“ dodal Lejsal. Chystá se i obnova přivaděče mezi vodojemem Břest a Chropyní.

K čerpání dotací přispívá i fakt, že ve VaK drží většinu akcií města a obce. Města Kroměříž (je největším akcionářem s více než 46 procenty akcií) a Morkovice-Slížany a obce Dřínov a Zborovice, která spolu drží asi 51,5 procenta akcií VaK, loni na podzim uzavřela akcionářskou dohodu. Má zajistit stabilitu VaK, sociálně přijatelnou cenu vody a také zabránit převodu firmy do soukromých rukou.

V regionech, kde vodárny ovládly privátní společnosti, mají vodu výrazně dražší než lidé na Kroměřížsku, kde vodné a stočné letos činí 74,91 koruny za metr krychlový vody. Problémem také bývají investice do infrastruktury vodáren v soukromých rukou, neboť chybějí evropské peníze z dotací. VaK se stal v minulosti také předmětem zájmu soukromých firem, většinu akcií v něm ale stále mají města a obce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Sdílená kola nextbike frčí. Loni na nich Zlíňané dvakrát objeli zeměkouli

22:28 Zlín: Sdílená kola nextbike frčí. Loni na nich Zlíňané dvakrát objeli zeměkouli

Město Zlín se může pyšnit úspěšnou sezónou bikesharingu v roce 2023, jak naznačují nově zveřejněná d…