Podobně jako v posledních letech v celé republice, i hospodaření v lesích Pardubického kraje výrazně ovlivnilo přemnožení lýkožrouta smrkového (tzv. kůrovce) a taktéž velké sucho. Namísto plánované těžby tak naši lesníci povětšinou jen likvidovali množství napadených stromů. V uplynulých letech se v našich pardubických lesích těžilo prakticky pouze dřevo napadené kůrovcem a také stromy, zejména borovice, které uschly kvůli nedostatku vláhy. Jde tedy o těžbu tzv. kůrovcového dřeva a souše.
Espéďáci vysazují stromky
Důsledkem tohoto stavu jsou rozsáhlé holiny a akutní nutnost obnovy porostů. Skladba nově vysazovaných lesů by měla vždy respektovat konkrétní podmínky dané lokality a nové druhy stromů musí být vybírány tak, aby byly odolnější proti hmyzím škůdcům i proti suchu či větrným kalamitám. Zachování a obnova našich lesů je i jednou z priorit pardubické organizace hnutí SPD, a to nejen v souvislosti s nadcházejícími krajskými volbami. Naši členové se proto ve svém volném čase opakovaně účastní akcí vysazování nových stromů a obnovy našich lesů, někdy je i sami pořádáme. Víme dobře, že lesy a příroda hrají v našem kraji velmi důležitou úlohu a to nejen krajinotvornou, ekologickou či hospodářskou, ale také volnočasovou a rekreační, zejména v Pardubicích a jejich bezprostředním okolí.
U Opatovického nebo Dvakačovického kanálu
Dalším problémem podobného druhu je narůstající nedostatek vody, pitné i užitkové, což souvisí i s významným úbytkem vodních, zejména rybničních, ploch v našem kraji. Z někdejších 260 rybníků, které v okolí byly za panování Pernštejnů, jich máme už jen 52. Návrat k původnímu stavu je však víceméně nemožný. Torza a hráze někdejších rybníků sice existují, ale pokud není voda, nelze je obnovovat. Možná, že výjimka by se našla v okolí lokalit u Opatovického nebo Dvakačovického kanálu, kde je vody relativní dostatek. Klíčové je učit se zadržovat vodu v krajině – a podniknout k tomu veškerá potřebná opatření. Mělo by se tak stát i v rámci kompetencí a činnosti krajské samosprávy, což je priorita našeho, pardubického, programu v oblasti zemědělství a životního prostředí. Proto je i velmi důležité ochránit naší zemědělskou půdu z hlediska jejího rozsahu. V žádném případě pak nelze připustit její další zábor pro komerční výstavbu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV